Floks Douglasa 'White Admiral' - Phlox douglasii

0,00 zł

Nr Kat. BFS0020-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Floks Douglasa 'White Admiral'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Floks Douglasa 'White Admiral'

(Phlox douglasii)Zimozielona roślina darniowa uderzająco podobna do floksa szydlastego, choć można doszukać się kilku niewielkich różnic.

Przede wszystkim pochodzenie - północno zachodnia część USA, gdzie rośnie w górach na podłożu wapiennym, żwirowym lub gliniasto-piaszczystym. Pędy wyrastające z jednego węzła (kilka do kilkunastu) są dość krótkie i mocno rozgałęzione. Liście ciemnozielone, sztywne, krótkie (około 1 cm) szersze niż u floksa szydlastego.Kwiaty pięciopłatkowe (około 1,5 cm średnic) płaskie, z żółtymi pylnikami i słupkiem, bardziej zwarte, rozwijają się na szczytach pędów tworząc co najwyżej trójkwiatowe kwiatostany. Każdy kwiat o gruczołowato owłosionym kielichu, niemal siedzący na pędzie. Kwitnie długo i bardzo obficie ale nieco później niż floks szydlasty - w maju. Rośnie wolniej. Tu kończą się podstawowe różnice.

Podobnie jak floks szydlasty ma niewielkie wymagania dlatego jest chętnie uprawiany w ogrodach, na skalniakach jako roślina okrywowa i zadarniająca Wytwarza silny system korzeniowy, który ułatwia mu wegetację w trudnych warunkach. Lubi miejsca słoneczne i na takich rozwija się najlepiej. W półcieniu pędy wyciągają się nieco, nie są tak zwarte a kwitnienie jest mniej obfite. Optymalne podłoże to gleba piaszczysta i przepuszczalna ale doskonale radzi sobie w praktycznie każdym miejscu. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza przycięciem pędów po kwitnieniu. Zimowanie bez zastrzeżeń. Może w tych najmniejszych rejonach kraju warto zastosować okrycie na przykład z jedliny. Okrycie dobrze służy roślinom zimozielonym, gdyż chroni liście przed oparzeniami zimowego słońca.

Odmiana ‘White Admiral’ kwitnie od maja do czerwca obsypując się uroczymi białymi kwiatuszkami. Dorasta do zaledwie 15 cm wysokości.

BFS0020-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
Wysokość
10-15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także