Firletka smółka Plena - Lychnis viscaria, Silene viscaria

0,00 zł

Nr Kat. BF0147-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Firletka smółka PlenaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Firletka smółka Plena

(Lychnis viscaria, Silene viscaria)Bylina kłączowa występująca na terenie Europy i zachodniej Azji. Rośnie na skałach, suchych pastwiskach ale także na wilgotnych łąkach i w świetlistych lasach.

Wąskie lancetowate liście tworzą niewysokie, bo około 10 cm wysokości kępki. Pędy kwiatostanowe pokryte lepką wydzieliną - stąd też nazwa rośliny. W maju rozkwitają dość duże, wiechowate kwiatostany o pełnych różowoliliowych kwiatach. Osiągają około 50 cm wysokości. Nie jest rośliną wymagającą. Toleruję praktycznie każde podłoże pod warunkiem, że jest przepuszczalne. Nadmiar wody w podłożu może jej solidnie zaszkodzić. Lepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Liście są zimozielone a kwiaty miododajne. Nieźle znosi krótkie okresy suszy, ale w porze kwitnienia potrzebuje więcej wody. Ładnie prezentuje się na letnich rabatach i w ogrodach skalnych. Mrozoodporna.

BF0147-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także