Firletka Jowisza nana 'Peggy' - Lychnis flos-jovis, Silene flos-jovis

0,00 zł

Nr Kat. BF0141-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Firletka Jowisza nana 'Peggy'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Firletka Jowisza nana 'Peggy'

(Lychnis flos-jovis, Silene flos-jovis)Pochodząca z terenów górskich (Alpy i Apeniny), choć nie do końca roślina skalna. Obecnie zaliczana do gatunku Silene. W naturze rośnie na górskich murawach, pastwiskach i brzegach świetlistych lasów.

Rzadko spotykana w ogrodach. Tworzy kępki filcowato owłosionych liści, miękkich i przyjemnych w dotyku. Główkowate kwiatostany złożone z kilku (od 4 do 10) różowych kwiatów pojawiają się latem na przełomie czerwca i lipca.

Odmiana ‘Peggy’ jest niewielka - osiąga około 25 cm wysokości. Wdzięczna i urocza choć krótkowieczna roślina. Na szczęście, jak większość firletek wysiewa się sama, więc co rok ubarwia letnie rabaty i skalniaki. Lubi słoneczne stanowiska z mocno zdrenowanym podłożem, niezbyt żyznym i umiarkowanie wilgotnym, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym (nie zawierającym wapnia). W naturze rośnie na glebach krzemianowych, które nie zawierają tego pierwiastka. Jego obecność w podłożu skutkuje żółknięciem i zasychaniem liści, gdyż wapń utrudnia przyswajanie żelaza. Jeśli chcemy dokarmiać roślinę to w tym przypadku można stosować jedynie nawozy naturalne w postaci wiosennej dawki kompostu.

Doskonała na obrzeża rabat, większe skalniaki i do uprawy w donicy. W pełni mrozoodporna przy dobrze zdrenowane podłożu.

BF0141-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także