Farbownik lazurowy 'Dropmore' - Anchusa azurea (italica)

16,00 zł

Nr Kat. BF0132-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Farbownik lazurowy 'Dropmore'

(Anchusa azurea )Jego nazwa nie jest przypadkowa - tej barwie kwiatów nie dorównuje żadna inna roślina. Czysta, intensywnie niebieska. Kwitnąca roślina jest widoczna z daleka. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich (Turcja, Iran, Płw. Arabski, centralna Azja). Nie jest rośliną długowieczną.

Lancetowate długie liście (do 40 cm) szorstko owłosione, niezbyt miłe w dotyku - do obsługi lepiej używać rękawic. Na początku lata rozpoczyna się kwiatowy spektakl. Kwiaty podobne do niezapominajek rozkwitają na wysokich, rozgałęzionych pędach tworząc rozpierzchłe, jednostronne wiechy. Najpiękniej wygląda posadzony w większych grupach. Kiedyś uprawiany chętnie - dziś zapomniany, powoli odzyskuje miłośników i wielbicieli zwłaszcza, że nie ma specjalnych wymagań.

Stanowisko koniecznie słoneczne, podłoże dobrze zdrenowane, żyzne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsze o odczynie zasadowym zawierające wapń. Roślina wytwarza solidny, burakowaty korzeń, więc przesadzanie jest dość trudne. Mocne przycięcie nadziemnych części po kwitnieniu korzystnie wpływa na powtórne kwitnienie pod koniec lata. Przed zimą trzeba usunąć wszystkie pędy co zabezpieczy roślinę przed zbierająca się wodą i gniciem. Zimuje dobrze pod śniegową pierzynką. Bez pierzynki może nie przetrwać, trzeba jej pomóc okrywając gałązkami. Można dla pewności zebrać trochę nasion - są dość duże i wysiać wiosną.

BF0132-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane