Fiołek chiński - Viola philippica

0,00 zł

Nr Kat. BD1131-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Fiołek chińskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Fiołek chiński

(Viola philippica)Większość informacji dotyczących tego gatunku Fiołka związana jest z jego właściwościami leczniczymi. Najogólniej rzecz ujmując zawiera wiele cennych składników i związków, nad którymi obecnie prowadzone są prace. Badania pokazują, że pełni funkcję przeciwzapalne, immunoregulacyjne, przeciwutleniające i przeciw HIV. Klinicznie był stosowany w zapaleniach migdałków, ostrym ropnym zapaleniu skóry, chorobach układu dachowego, zakrzepicy i AIDS.
Jego nazwa – fiołek chiński - zapewne związana jest z pochodzeniem oraz z tym, że od wielu lat stosowany jest i wysoko ceniony w tradycyjnej medycynie chińskiej. Większość zastosowań związana jest oczyszczaniem, detoksykacją, gojeniem ran i oparzeń (m.in. słonecznych) oraz wszelkich zapaleń, stosowany jest zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie w postaci herbatek, naparów, wyciągów. Informacji na ten temat jest bardzo dużo, ale nie będę się w to zagłębiać. Podaję to jako taką ciekawostkę.
Fiołek chiński pochodzi ze wschodnich terenów Azji m.in., Tajwan, Kambodża, Laos, Malezja, Wietnam, Korea, daleka Wschodnia Rosja. Zasiedla głównie skraje lasów i łąki i na wysokościach 300 – 1800 m n.p.m..
Jest byliną, dorasta do 15 cm wysokości w porze kwitnienia, gdzie sama liściasta kępa mierzy około 5 cm. Pod ziemią wytwarza smukłe kłączowe korzenie. Liście mają jajowato-lancetowaty kształt, nieco trójkątne w obrysie wyrastające na długich ogonkach. Brzegi liści są ząbkowane a ich powierzchnia jest błyszcząca. Kwitnie wczesną wiosną jasnofioletowymi lub fioletowo-białawymi (rzadko białymi) kwiatami o średnicy około 1,5 cm osadzonymi na nagich, niewysokich ogonkach.
Roślina preferuje słoneczne stanowiska ale może to być także półcień lub miejsce świetliste. Jeśli chodzi o podłoże to wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa w szerokim zakresie pH, ale stale umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Taką lubi najbardziej. No i jak to fiołek wytwarza duże ilości nasion, którymi chętnie opiekują się mrówki. I to one są w większości odpowiedzialne za tzw. rozsiewanie fiołków. Owszem, większości z nich wystrzeliwuje swoje nasiona na prawo i lewo, czasem na dużą odległość, ale nie będzie to 2 – 3 m. To robota mrówek. Ale - kto kocha fiołki ten wybacza im te ekscesy.
Fiołek chiński w ogólnym oglądzie podobny jest do Fiołka mandżurskiego – wszak to kuzyni. Zimuje doskonale.

BD1131-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także