Dzwonek skupiony - Campanula glomerata

9,50 zł

Nr Kat. BD0129-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek skupiony

(Campanula glomerata)Dzwonek skupiony naturalnie występuje na terenie w prawie całej Europy, także w Polsce. Można go spotkać na łąkach, obrzeżach lasów i w zaroślach.

Tworzy gęste kępy jajowatych szorstkoowłosionych liści. Pędy kwiatostanowe są sztywne, nierozgałęzione o fioletowym zabarwieniu. Kuliste kwiatostany złożone z kilku (do 20) dzwonkowatych kwiatów rozwijają się od czerwca do września. Długość i obfitość kwitnienia uzależniona jest w dużej mierze od stanowiska. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów pobudza rozwój nowych główek wyrastających w kącikach liści. Preferuje stanowiska jasne ale nie w pełnym słońcu. Tolerancyjny wobec podłoża - urośnie na każdej glebie umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej.

Gatunek osiąga około 60 cm wysokości i jest bardzo zmienny w oglądzie. Istnieje wiele odmian o różnej wielkości i barwie kwiatów - od białej do ciemno fioletowej. Łatwy w uprawie, niewymagający i bardzo dekoracyjny. Po kwitnieniu roślina traci zwartą form dlatego na rabacie lepiej posadzić ją w otoczeniu innych roślin, nie jako roślinę pierwszoplanową. Całkowicie mrozoodporny.

BD0129-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
jasne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także