Dzwonek piramidalny - Campanula pyramidalis

0,00 zł

Nr Kat. BD0121-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek piramidalnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek piramidalny

(Campanula pyramidalis)Dzwonek piramidalny naturalnie występuje w pn-wsch. części Półwyspu Bałkańskiego, w pn. Włoszech i Dalmacji, gdzie najczęściej zasiedla szczeliny skalne.

Prawdziwy ogrodowy rarytas.

Trudno nie docenić tej niezwykle pięknej rośliny, zwłaszcza jej wspaniałych kwiatostanów - wysokich, strzelistych, oblepionych masą szerokodzwonkowatych kwiatów. W porze kwitnienia tworzą one niesamowity spektakl w ogrodzie. Pędy osiągają około 150 cm wysokości. Mało która roślina może poszczycić się takimi rozmiarami. Przyjmując ją do swojego ogrodu trzeba dobrze wybrać dla niej stanowisko, gdyż wytwarza długi palowy korzeń i nie toleruję przesadzania. Ale nie ma wysokich wymagań. Stanowisko najlepiej w rozproszonym słońcu, podłoże przepuszczalne, zdrenowane, żyzne i umiarkowanie wilgotne. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać. Jeśli tego nie zrobimy roślina zachowa się jak dwuletnia. Chcąc pozyskać nasiona wystarczy pozostawić jeden nieduży kwiatostan, który dostarczy bardzo dużo nasion - jest samopylna. Rośliny uzyskane w ten sposób zakwitają po dwóch - trzech latach. Jest mrozoodporny ale w zimniejszych rejonach naszego kraju warto nieco okryć go, zwłaszcza gdy zimą nie ma śniegu. Wspaniale prezentuje się  na rabatach bylinowych w otoczeniu traw lub jako soliter. Może być także uprawiany w dużej donicy.

BD0121-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także