Dzwonek kropkowany 'Hot Lips' - Campanula punctata

Nr Kat. BD0117-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek kropkowany 'Hot Lips'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek kropkowany 'Hot Lips'

(Campanula punctata)Dzwonek kropkowany naturalnie występuje w Chinach, Korei, Japonii i wschodniej Syberii, gdzie porasta górskie zbocza i murawy.

Jest rośliną dość ekspansywną, rozrasta się szybko przez podziemne rozłogi. Ciemnozielone, sercowate liście o ząbkowanych brzegach zebrane są w rozety, z których wyrastają rzadko ulistnione i słabo rozgałęzione pędy o wysokości do 50 cm. Podłużne dzwonkowate kwiaty rozwijają się latem, najczęściej mają kremową - białą barwę, wewnątrz różowo nakrapiane i owłosione. Roślina zawiązuje dużej ilości drobnych nasion i mocno się rozsiewa warto więc regularnie usuwać te przekwitnięte. 

Jest rośliną bardzo tolerancyjną wobec stanowiska i podłoża. Dobrze czuje się zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych, w przepuszczalnym i lekko wilgotnym podłożu. Najlepiej sprawdza się w ogrodach naturalistycznych gdzie może żyć swobodnie, nie będąc niechcianym gościem. Całkowicie mrozoodporny.

Odmiana 'Hot Lips' osiąga niewielkie rozmiary dorastając zaledwie do 15cm. Tworzy zwarte, kompaktowe kępki, ponad które wyrastają łodygi z okazałymi kwiatami. Kwiaty z zewnątrz różowe, w środku zaś nakrapiane purpurowymi punkcikami, duże -nawet 6-7cm długości, przez co pięknie prezentują się na tle drobnych, ciemno zielonych liści. Kwitnie dość długo i bardzo obficie. Może być uprawiany w donicy.

BD0117-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także