

Nr Kat. BDS0012-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Dzwonek dolomitica naturalnie występuje w górach Kaukazu (północna Osetia i Kabardyno-Bałkaria), jako roślina endemiczna. Zasiedla tam kamieniste górskie hale, szczeliny skalne, piargi na podłożu wapiennym. I choć nazwę można by przetłumaczyć jako dzwonek dolomicki to jednak z Dolomitami (pasmo górskie w Alpach) nie ma on nic wspólnego. Natomiast spotkałam się z potoczną jego nazwą dzwonek gruziński.
Tworzy gęste kępki zebranych przy ziemi liści, z których wyrastają pędy kwiatostanowe. Liście mają sercowaty kształt, są szorstko owłosione, karbowane, o jasnozielonej barwie. Pędy kwiatostanowe są rzadko ulistnione, wyprostowane, rzadziej płożące, dzięki czemu roślina ma ładny zwarty pokrój. Latem w kącikach liści rozkwitają dosyć duże szerokolejkowate, delikatnie owłosione kwiaty o jasnokremowej barwie. Kwitnie bardzo obficie przez około miesiąc później pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Jako roślina pochodzenia górskiego preferuje jasne, dobrze oświetlone ale chłodne stanowiska lub takie, które są osłonięte przed palącym słońcem. Podłoże koniecznie przepuszczalne, kamieniste, umiarkowanie wilgotne i niezbyt żyzne. Doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych, na murkach, wzniesieniach ale także na rabatach bylinowych. Całkowicie mrozoodporny.