Dzwonek drobny - Campanula cochlearifolia

0,00 zł

Nr Kat. BD0108-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek drobnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek drobny

(Campanula cochleariifolia)Dzwonek drobny jest typową bylina pochodzenia górskiego. Występuje w Europie na terenach górskich (do 3500 m n.p.m.), w Polsce pospolity w Tatrach. Zasiedla skały, szczeliny skalne, piargi, najczęściej na podłożu wapiennym.

Tworzy  niewysokie dywaniki złożone z gęsto ułożonych kępek liściowych wyrastających z rozgałęzionego, podziemnego kłącza. Jasnozielone liście mają sercowato-lancetowaty kształt. Latem na rzadko ulistnionych pędach rozkwitają jasnofioletowe, wąskie dzwonkowate kwiaty, pojedyncze lub zebrane w niewielkie grona. Pędy kwiatostanowe są dość wysokie - do 25 cm. Okres kwitnienia trwa długo od czerwca do sierpnia. Jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych ale mogą być również półcieniste, na kamienisto-żwirowej, umiarkowanie wilgotnej glebie, zawierającej wapń. Nie jest jednak wybredny, dobrze dostosowuje się do różnych warunków. Najważniejsza w uprawie jest oczywiście przepuszczalność podłoża - bez zastoisko wodnych. Najlepiej czuje się w ogrodach skalnych, między kamieniami lub w szczelinach jak również na niskich rabatach bylinowych jako roślina zadarniająca. Może być uprawiany w donicy. Całkowicie mrozoodporny

BD0108-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także