Dzwonek dalmatyński - Campanula portenschlagiana

0,00 zł

Nr Kat. BD0107-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek dalmatyńskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek dalmatyński

(Campanula porteschlagiana)Jeden z piękniejszych dzwonków do ogrodów skalnych, na suche murki i rabaty. Niewymagający, odporny na suszę - na stanowiska słoneczne i półcieniste. Na balkony, tarasy, do uprawy w donicy - bardzo wszechstronny. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z gór Dalmacji, gdzie zasiedla wapienne zbocza, skały i urwiska.

Tworzy piękne, wypełnione zielenią poduchy pokrywające się latem setkami niewielkich, gwiazdkowych kwiatów. Jest bylinową kłączową. W optymalnych warunkach rośnie dość szybko. Ozdobne są zarówno kwiaty jak i liście - sercowate, błyszczące, o ząbkowanych i karbowanych brzegach. Liście osadzone są na licznych, luźno rozmieszczonych łodygach, które wznoszą się, płożą lub zwisają. Lubi ciepłe i słoneczne stanowiska choć w półcieniu też da sobie radę (rośnie wówczas wolniej i kwitnie mniej obficie). Gleba niezbyt wilgotna, średnio żyzna a nawet uboga ale przepuszczalna, zawierająca grys lub tłuczeń najlepiej wapienny, bez zastoisk wodnych. Doskonałe odprowadzanie wody to warunek niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny i bezproblemowego zimowania. całkowicie mrozoodporny.

BD0107-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także