Dzwonek pagórkowy - Campanula collina Sims.

Nr Kat. BD0105-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek pagórkowy

(Campanula collina)Dzwonek pagórkowy naturalnie występuje na Kaukazie i na terenach pn-wsch. Turcji, powyżej 1600 m n.p.m., gdzie zasiedla skaliste zbocza i górskie łąki.

Jest byliną kłączową tworzącą niekiedy gęste darnie. Szerokolancetowate pokryte włoskami, karbowane liście zebrane są w gęste kępy, z których wyrastają rzadko ulistnione pędy kwiatostanowe. Szerokodzwonkowate kwiaty o ciemnopurpurowej lub niebiesko-fioletowej barwie rozwijają się latem zwisając wzdłuż pędów pojedynczo lub w niewielkich gronach. Kwitnienie jest bardzo spektakularne i trwa około miesiąca. Mimo, iż jest rośliną pochodzenia górskiego nie jest zbyt wymagający i trudny w uprawie. Lubi stanowiska jasne, lekko ocienione, niezbyt gorące i umiarkowanie ale stale wilgotne i zasobne podłoże. Jedno jest niezmienne - podłoże koniecznie dobrze zdrenowane zawierające kamyki i żwir, które zabezpieczą korzeń przed gniciem. W zimniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę - tak dla bezpieczeństwa.

BD0105-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
zadarniający
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane