Dzwonek Chamisso - Campanula chamissonis

Nr Kat. BDKL013-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek Chamisso

(Campanula chamissonis)Dzwonek Chamisso - mały, wielki dzwonek. Jego kwiaty są wprost nieproporcjonalne do wielkości samej rośliny.

Naturalnie występuje na Dalekim Wschodzie (Kamczatka, Sachalin ,Wyspy Kurylskie, Japonia) w pasie alpejskim. A więc to roślina do ogrodów skalnych.

Z grubego cylindrycznego kłącza wyrasta rozetka liściowa. Liście są niewielkie (2- 3 cm długości) nagie, niekiedy o karbowanych brzegach, jasnozielone. W lipcu na krótkim pędzie (do 10 cm długości) rozkwita pojedynczy duży, dzwonkowaty kwiat. Kielich kwiatu jest wewnątrz i na brzegach owłosiony, niejednolicie wybarwiony. Na optymalnym stanowisku kwitnie bardzo obficie przez około miesiąc, później pojawiają się niekiedy pojedyncze kwiaty. Nie jest rośliną trudną w uprawie - typowa roślina alpejska. Stanowisko słoneczne ale chłodne i dobrze zdrenowane, kamieniste, słabo żyzne podłoże - to wszystko czego potrzebuje. Najlepsze jest słońce poranne czyli wystawa wschodnia i ściółkowanie podłoża dość grubą warstwą tłucznia, która zapewni chłodną glebę i zatrzyma wilgoć. Może być uprawiany zarówno na skalniaku jak i w korycie skalnym lub donicy wypełnionej mieszanka ziemi ogrodowej i tłucznia. Całkowicie mrozoodporny.

BDKL013-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane