Dzwonek alpestris - Campanula alpestris, campanula allionii

Nr Kat. BDKL011-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek alpestris

(Campanula alpestris, campanula allionii)Dzwonek alpestris to dość trudna w uprawie i wymagająca bylina dla kolekcjonerów i wielbicieli ogrodów skalnych. Jest rośliną endemiczną występującą w Alpach Zachodnich, od Alp do Sabaudii ( Włochy- regiony Piemont, Valle d’Aosta, Marche) na wysokości 2000 - 2900 m n.p.m. Gatunek pod ścisłą ochroną. Zasiedla tam wapienne skały, żwirowe gruzowiska morenowe.

Z silnie rozgałęzionego kłącza wyrastają niewielkie rozetki wąskich, lancetowatych liści, mocno owłosionych przez co nabierają niebiesko-szarej barwy, o pofałdowanych krawędziach. Pędy kwiatowe wyrastające z rozetek są niskie 3 -10 cm, gruczołowato owłosione. Liście na pędzie są krótkie, ułożone blisko siebie. Latem na szczycie pędu rozkwitają pojedyncze duże dzwonkowate kwiaty o niebiesko - fioletowej barwie, szeroko rozwartych i o podwinięty płatkach. Dzwonek ten wymaga słonecznego jasnego ale chłodnego stanowiska. Na tym właśnie polega trudność w uprawie. Jednak najważniejsze dla niego jest podłoże - doskonale przepuszczalne, zawierające drobne kamienie, żwir, piasek, wapień i niewielką ilość próchnicy, która utrzyma niezbędną dla rośliny wilgoć. Nie toleruje stojącej wody zwłaszcza zimą. Całkowicie mrozoodporny.

BDKL011-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane