Dzwonczyn wąskolistny - Edraianthus tenuifolius (A.DC.) A.DC.

9,80 zł

Nr Kat. BDKL010-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Ostatnie sztuki w magazynie

Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Dzwonczyn wąskolistny

(Edraianthus tenuifolius (A.DC.) A.DC. )Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn wąskolistny występuje w górach Dinarid, ciągnących się wzdłuż Morza Adriatyckiego, na wysokości około 1000 m n.p.m. Tworzy gęste kępy wąskich, trawiastych liści (do10 cm). Latem na nagich łodygach rozkwitają fioletowo niebieskie kwiatostany złożone z kilku dzwonkowatych, dużych kwiatów. Pędy utrzymują wzniesioną formę tylko wtedy gdy roślina rośnie na płaskiej powierzchni. Wymaga jasnego ale nie gorącego stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza mocny korzeń palowy, który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, gdzie trzeba mu zarezerwować nieco miejsca z uwagi na rozkładające się pędy kwiatostanowe. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL010-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane