Dzwonczyn vesovicii - Edraianthus vesovicii R. Lakusic

0,00 zł

Nr Kat. BDKL009-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonczyn vesovicii

( Edraianthus vesovicii R.Lakusic)Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn vesovicii jest gatunkiem endemicznym, występuje jedynie w rejonie gór Prokletie (południowa Czarnogóra) w pasie od 1800-2000 m n.p.m., gdzie zasiedla skaliste półki skalne i gruzowiska. Tworzy niewysokie zaledwie 5-10 cm wysokości kępki ciemnozielonych wąskich liści. Latem na płożących pędach rozkwitają intensywnie fioletowe kwiatostany złożone z 2-3 wyjątkowo dużych kwiatów (3-5 cm). Niekiedy kwiaty są osadzone na pędach pojedynczo. Jest gatunkiem szczególnie wrażliwym na nadmiar wody. Wymaga słonecznego stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Nie lubi przesadzania.Najlepiej sadzić go w ogrodach skalnych, - na skalistych skarpach lub półkach, w podłożu któro nie zatrzymuje wody a jedynie wilgoć. . Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL009-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także