Dzwonczyn trawolistny - Edraianthus graminifolius

Nr Kat. BDKL008-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonczyn trawolistnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonczyn trawolistny

(Edraianthus graminifolius, Campanula graminifolia, Wahlenbergia graminifolia )Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn trawolistny naturalnie występuje w centralnych i południowych Apeninach, na Bałkanach i w południowych Karpatach, na wysokości 1500- 2300 m n.p.m. Zasiedla tam skaliste wapienne zbocza. Tworzy kępki zebranych w rozetę dość długich liści - do 20cm długości. Latem na nagich pędach rozwijają się zebrane w kuliste kwiatostany fioletowo- niebieski kwiaty. Pędy mają tendencję do pokładania. Dzwonczyn trawolistny jest bardzo zmiennym gatunkiem jego ostateczny wygląd uzależniony jest od wielu naturalnych czynników (podłoże, środowisko, oświetlenie). Jest mniej wymagający od pozostałych gatunków. Wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, gdzie trzeba mu zarezerwować nieco miejsca z uwagi na rozkładające się pędy kwiatostanowe. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL008-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także