Dzwonczyn macierzankowy - Edraianthus serpyllifolius, Wahlenbergia serpyllifolia

Nr Kat. BDKL007-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonczyn macierzankowy

(Edraianthus serpyllifolius (Vis.) A.DC., Wahlenbergia serphyllifolia Vis)Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn macierzankowy jest niską darniową byliną, osiąga zaledwie 5 cm wysokości. Występuje w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, północnej Albanii, gdzie zasiedla skaliste wapienne zbocza. Z silnego zdrewniałego kłącza wyrastają krótkie płożące łodygi o wzniesionych szczytach. Liście są krótkie (3cm), wąskie, nieco rynienkowate, błyszczące o ciemnozielonej barwie. Latem na szczytach pędów rozwijają się ciemnofioletowe, duże kwiaty tworząc kwiatowe dywany. Wymaga jasnego, pstrokatego ale nie gorącego stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny, ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Ze względu na płożącą formę podłoże wokół rośliny najlepiej wysypać warstwą kamieni, która zabezpieczy pędy przed nadmierną wilgocią. Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, najlepiej na skośnej ścianie lub skarpie. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL007-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane