Dzwonczyn drobny - Edraianthus pumilio

0,00 zł

Nr Kat. BDKL005-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonczyn drobnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonczyn drobny

(Edraianthus pumilio, Edraianthus pumilio, Wahlenbergia pumilio)Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn drobny występuje na terenie Chorwacji, zasiedlając tamtejsze wapienne piargi i skały. Tworzenie wielkie kępki z grubą zdrewniałą i rozgałęzioną szyjką korzeniową. Liście o podwinięty brzegach są wąskie, krótkie (do 2cm) pokryte z wierzchu gęstymi włosami. Latem na krótkich, gęsto ulistnionych, wzniesionych pędach rozkwitają fioletowo-niebieskie dzwonkowate kwiaty - pojedyncze lub zebrane po 2-3 w pęczek. Kwiaty pojawiają się najpierw na obwodzie od strony południowej. Wymaga słonecznego, ale nie w palącym słońcu stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, gdzie trzeba mu zarezerwować nieco miejsca z uwagi na rozkładające się pędy kwiatostanowe. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL005-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także