Dzwonczyn drobny - Edraianthus pumilio, Wahlenbergia pumilio

0,00 zł

Nr Kat. BDKL005

Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Dzwonczyn drobny

(Edraianthus pumilio, Edraianthus pumilio, Wahlenbergia pumilio)

Rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn drobny występuje na terenie Chorwacji, zasiedlając tamtejsze wapienne piargi i skały. Tworzenie wielkie kępki z grubą zdrewniałą i rozgałęzioną szyjką korzeniową. Liście o podwinięty brzegach są wąskie, krótkie (do 2cm) pokryte z wierzchu gęstymi włosami. Latem na krótkich, gęsto ulistnionych, wzniesionych pędach rozkwitają fioletowo-niebieskie dzwonkowate kwiaty - pojedyncze lub zebrane po 2-3 w pęczek. Kwiaty pojawiają się najpierw na obwodzie od strony południowej. Wymaga słonecznego, ale nie w palącym słońcu stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody.  Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, gdzie trzeba mu zarezerwować nieco miejsca z uwagi na rozkładające się pędy kwiatostanowe. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL005

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
5 cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
żwirowe
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI - VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także

Najczęściej Kupowane