Dzwonczyn caricinus - Edraianthus caricinus syn. Edraianthus tenuifolius (A.DC.) A.DC.

0,00 zł

Nr Kat. BDKL003-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonczyn caricinusRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonczyn caricinus syn. tenuifolius

(Edraianthus caricinus Schott, Nyman & Kotschy syn.Edraianthus tenuifolius (A.DC.) A.DC.)Dzwonczyny to rzadko spotykane w uprawie rośliny kolekcjonerskie, o których się mówi :

"Mogę powiedzieć, że zachowują się jak panie. Tylko jak. Są trochę nieodgadnione. Kiedy się uspokoją, dorastają i nic ich nie poruszy. Jeśli zaczną mieć swoje kaprysy, staną się furią, którą nie zawracasz sobie głowy. Często nie wiemy dlaczego. "

Dzwonczyn jest rośliną wieloletnią o niewielkim wzroście i pięknych dzwonkowatych kwiatach. Wszystkie znane gatunki zasiedlają górskie obszary Południowej Europy od centralnych Włoch i Sycylii do Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. To niezwykle cenne rośliny do ogrodów skalnych, wymagające ciepłych i słonecznych stanowisk oraz mineralnych i przepuszczalnych gleb. Są odporne na niskie temperatury ale wrażliwe na nadmiar wody zimą - jak większość roślin pochodzenia górskiego.

Dzwonczyn caricinus naturalnie występuje na terenach Serbii, Chorwacji, w północnej Słowenii i Albanii. Rośnie tam na płytkich skalistych glebach o podłożu wapiennym, na skalistych stopniach, tarasach a nawet pionowych zboczach. Tworzy niewielkie kępki wąskich, trawiastych liści, twardych i sztywnych. Późną wiosną na fioletowo nabiegłych nagich pędach rozwijają się dość duże kwiatostany o fioletowo-niebieskiej barwie. Każdy kwiatostan złożony jest z kilku (max. 15) dzwonkowaty kwiatów. Pędy są płożące, wnoszące w części szczytowej. Wymaga słonecznego stanowiska i żwirowego podłoża zawierającego wapń. Wapń nie jest niezbędny ale dzięki niemu kwiaty pięknie się wybarwiają. Wytwarza silny system korzeniowy ( korzenie są grube, mięsiste), który ułatwia mu przetrwanie nawet w suchych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje wody. Nie lubi przesadzania. Najlepsze miejsce dla dzwonczyna to ogród skalny, gdzie trzeba mu zarezerwować nieco miejsca z uwagi na rozkładające się pędy kwiatostanowe. Może być uprawiany w skalnym korycie lub donicy ale prawdopodobnie nie będzie tam długo gościł.

BDKL003-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także