Dyptam jesionolistny - Dictamnus albus L.

Nr Kat. BD0098-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dyptam jesionolistny

(Dictamnus albus L)Dyptam jest niezwykle piękną, okazałą i aromatyczną byliną. Jego gatunki występują w Europie i zachodniej Azji. Dyptam jesionolistny naturalnie występuje w naszym kraju w dwóch miejscach - Wyżyna Małopolska i okolice Włocławka.

Cechą charakterystyczną wszystkich dyptamów jest obecność parzących olejków eterycznych. Do wszelkich prac należy używać rękawic i unikać bezpośredniego kontaktu wszystkich części rośliny ze skórą, gdyż oparzenia mogą być nieprzyjemne. Nawet dotknięcie rośliny może powodować powstanie na skórze trudno gojących się oparzeń i brązowych plam. Potoczna nazwa “krzew Mojżesza” wzięła się stąd, iż w bardzo wysokiej temperaturze olejki mogą ulec samozapłonowi, ale nie w naszym krajowym klimacie.

Dyptam jesionolistny tworzy wysokie i rozległe kępy sztywnych, wyprostowanych pędów. Liście są ciemnozielone nieparzysto pierzaste, od spodu żółtawozielone. Wspaniałe kwiatostany o niejednolitej różowej barwie rozwijają się od maja do lipca przyciągając mnóstwo owadów. Pojedyncze kwiaty są duże, okazałe, zebrane w szczytowe grona. Uprawa dyptamu nie jest kłopotliwa. Roślina potrzebuje dużo słońca i przeciętnej ziemi ogrodowej o odczynie obojętnym do zasadowego. Jest odporny na suszę. Z uwagi na rozległy system korzeniowy nie lubi być przesadzony. Całkowicie mrozoodporny ale wrażliwy na wiosenne przymrozki. Wiosną szybko rozpoczyna wegetację.

Ta wspaniała roślina zasługuje na pierwszoplanowe miejsce w ogrodzie. Pięknie prezentuje się jako soliter. Jednak na dużą kępę trzeba poczekać cierpliwie kilka lat. Młode okazy rosną bardzo wolno. Ale te starsze również przyrastają powoli. A więc to roślina dla cierpliwych.

BD0098-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane