• Nowy

Degenia welebicka - Degenia velebitica Hayek / Lesquerella velebitica Degen

Nr Kat. BDKL002-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Degenia welebicka

(Degenia velebitica Hayek, syn. Lesquerella velebitica Degen)Niewielka ale bardzo cenna bylina dla kolekcjonerów i nie tylko. Jej naturalne środowisko to skaliste, wapienne zbocza i piargi w nadmorskim paśmie Gór Dynarskich zwanym Welebit (teren Chorwacji). Jest rośliną endemiczną tzn. że naturalnie występuje tylko w tym jednym miejscu na świecie. Nie oznacza to jednak, że nigdzie więcej nie urośnie. Urośnie - trzeba jej tylko zapewnić odpowiednie warunki zbliżone do tych jakie ma w naturze.

Najważniejsze oczywiście jest podłoże - mocno przepuszczalne, kamienisto-żwirowe, zawierające wapień. Jako roślina pochodzenia górskiego potrzebuje dużo słońca i jednocześnie chłodu w obrębie korzeni. Można to uzyskać pokrywając glebę wokół rośliny grubą warstwą kamienia, który zapewni chłód a także zatrzyma potrzebną roślinie wilgoć w podłożu.

Dlatego najlepszym miejscem do uprawy Degenii jest skalniak ale może to być także duża misa czy koryto wypełnione odpowiednim podłożem. W każdych jednak warunkach, czy to na skalniaku czy w donicy, wymaga zimowego zabezpieczenia przed nadmiarem wody. To jedyna rzecz, która może zniszczyć roślinę zimą. Jest całkowicie mrozoodporna.

Tworzy niewysokie kępki (około 10 cm) cienkich, zdrewniałych przy podstawie pędów, zakończonych latem żółtymi kwiatostanami, których miejsce zastępują później rozdęte owoce zwane łuszczynkami. Uroku dodają jej srebrzyste, wąskie liście pokryte gwiazdkowatymi włoskami. Degenia rozrasta się przez podziemne, krótkie kłącza ale daje również samosiew. Jedynym zabiegiem jakiego wymaga to usunięcie przekwitniętych kwiatostanów.

Gatunek ten jest kwiatowym symbolem Chorwacji.

BDKL002-P9

Opis

Pokrój
krzewinka
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane