Dąbrówka 'Sparkler' - Ajuga x bastarda

0,00 zł

Nr Kat. BD0090-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Dąbrówka 'Sparkler'

( Ajuga x bastarda )Wszechstronna, niezastąpiona, barwna, dekoracyjna, łatwa w uprawie. Tak w skrócie można określić dąbrówkę. Niektórzy uważają, że jest rośliną ekspansywną, ale nie do końca tak jest. Po prostu szybko się rozrasta, niekoniecznie tam gdzie chcemy, ale usunięcie niechcianych kępek nie jest kłopotliwe a jej obecność nie zagraża innym roślinom.

Jest rośliną rozłogową. Tworzy gęste dywany bardzo dekoracyjnych, barwnych (w zależności od odmiany) liści zebranych w niewysokie kępki. Z ich środka wyrastają rzadko ulistnione pędy zakończone młodą roślinką, która przy kontakcie z podłożem łatwo się ukorzenia. Wiosną i latem na sztywnych, krępych pędach rozwijają się drobne kwiaty zebrane w nibyokółki  w rożnych odcieniach niebieskiego i fioletu. Kwiaty są chętnie oblatywane przez owady.

Dąbrówka lubi miejsca jasne, świetliste, dobrze oświetlone ale niekoniecznie w pełnym słońcu z umiarkowanie wilgotnym i próchniczym podłożem. Ale wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, byle niezbyt sucha. Oczywiście im lepsze podłoże tym piękniejsza roślina. Od ilości światła uzależnione jest wybarwienie liści. W miejscach ocienionych liście najczęściej zielenieją.

Jest niezastąpioną rośliną okrywową. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy szybko zasłonić puste przestrzenie - na brzegach rabat, murkach, skalniakach, między krzewami i drzewami, a nawet w donicach, jako element kompozycji. Jest częściowo zimozielona i całkowicie mrozoodporna. Obsługa ogranicza się do usuwania przekwitniętych kwiatów i niechcianych rozrostów.

Odmiana 'Sparkler' jest inna pod wieloma względami od pozostałych dąbrówek. Przede wszystkim należy do innego gatunku i nie rozrasta się w sposób niekontrolowany poprzez rozłogi. Tworzy bardzo zwartą kępę zebranych w rozety liści. I to właśnie liście są najbardziej dekoracyjną częścią rośliny. Mają podługowaty, pofalowany kształt o nierównych brzegach. Ciemnozielona barwa poprzecinana jest jasnokremowymi smugami. Jesienią, gdy robi się chłodniej przybierają dodatkowo różowego przebarwienia. Kwiaty nie są tak ozdobne, jest ich niewiele i tworzą niewysokie kwiatostany wystające niewiele ponad liście. Jeśli chodzi o wymagania to są one takie same jak u dąbrówki rozłogowej. Jasne stanowisko z wilgotnym, próchniczym podłożem. Mrozoodporna, choć w zimniejszych rejonach kraju może wymagać okrycia - dolna granica to strefa 6 ( -20st. C.).

BD0090-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V
VI
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane