Tarczownica tarczowata - Darmera peltata

0,00 zł

Nr Kat. BD0082-P11

Obecnie nie posiadam jeszcze własnych zdjęć wszystkich oferowanych roślin. Zdjęcia będą dodawane w trakcie całego sezonu. Z uwagi na ochronę praw autorskich nie korzystam ze zdjęć znajdujących się w internecie. Ich wykorzystanie może się skończyć przykrymi konsekwencjami. Dlatego (tymczasowo) zapraszam do zapoznania się z ogólnym wyglądem roślin przy pomocy zdjęć dostępnych w grafikach przeglądarki, wpisując najlepiej ich łacińskie nazwy.

Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Tarczownica tarczowata

(Darmera peltata, Peltiphyllum peltatum )Niezwykle piękna i oryginalna roślina o egzotycznym wyglądzie z przeznaczeniem, przede wszystkim na stanowiska mokre, podmokłe, bagniste a nawet w wodzie. Jej wspaniałe, ogromne liście tworzą malownicze kępy a jednocześnie jest dostojna i arystokratyczna. 
To największa roślina w rodzinie skalnicowatych, pochodząca z chłodnych rejonów w Stanach Zjednoczonych (Kalifornia i Oregon), gdzie zasiedla miejsca wilgotne, brzegi (ale nie tylko) rzek, wilgotne lasy. 
To prawdziwie “wielki” rarytas. Roślina wytwarza tuż pod (a nawet nad) ziemią grube, potężne kłącza, z których wiosną jako pierwsze wyrastają bezlistne łodyżki kwiatowe, tzw. głąbiki. Rozwijające się z nich kwiatostany mają postać kuli złożonej z drobnych jasnoróżowy z kwiatów z ciemniejszym środkiem i długimi pręcikami. Liście zaczynają wyrastać nieco później. Osadzone są na nagich wysokich pędach a ich średnica może osiągnąć nawet 50 cm. Są jak klapowane tarcze i stąd prawdopodobnie nazwa rośliny. W pełni rozwoju może osiągnąć nawet 1,5m wysokości ale najczęściej jest to około 1 m. Jest to więc zdecydowanie roślina do dużych ogrodów. Liście mają swoistą cechę. W ich zagłębieniach, na powierzchni zbiera się woda deszczowa -taki swoisty magazyn. 
Jak już wiadomo wymaga stale wilgotnego a nawet mokrego podłoża. Stanowisko jest sprawą drugorzędną – przy dostatecznej ilości wody może być nawet słoneczne. Ale zdecydowanie lepszym jest półcień a nawet głęboki cień. Poza tym roślina potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych, ale trudno się dziwić. Tarczownica jest piękna przez cały sezon. Jesienią jej liście przebarwiają się na czerwono. Nie należy ich usuwać przed nadejściem zimy. Będą doskonałą ochroną dla kłączy, gdy ziemię zetnie mróz. Największą bolączką jest duża wrażliwość pąków kwiatowych na wiosenne przymrozki. Zdarza się, że nie jest nam dane podziwiać tych pięknych kwiatów. Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, że w ogrodzie potrzebuje naprawdę dużo miejsca zwłaszcza, że najpiękniej prezentuje się jako soliter. Zimuje bez zastrzeżeń.

BD0082-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane