Czyściec wełnisty - Stachys byzantina

0,00 zł

Nr Kat. BC0079-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Czyściec wełnistyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Czyściec wełnisty

( Stachys byzantina )Znana, lubiana i chętnie sadzona w ogrodach roślina z uwagi na miękko owłosione, srebrzyste liście i atrakcyjne kwiatostany. A do tego jest rośliną praktycznie bezobsługową i niewiele potrzebuje do szczęścia. Słowem chce mało - daje dużo. 

Wiosną z ziemi wyrastają srebrzyste, puszyste szerokolancetowate liście zebrane gęste kępki. Już wtedy wygląda ślicznie. Później, na początku lata ze środka kępki wyrasta dość wysoki kwiatostan, rzadko ulistniony a na jego szczycie lejkowate kwiaty zebrane w niewielkie okółki. Każdy okółek otoczony jest mniejszymi listkami. Kwiaty są miododajne i masowo oblatywane przez zapylacze. Po kwitnieniu wystarczy usunąć pędy i po zabiegu. To tyle jeśli chodzi o pielęgnację. Co kilka lat można roślinę odmłodzić, ponieważ jako roślina zadarniająca rozrasta się szeroko zagarniając dla siebie coraz więcej miejsca. Ale nie jest inwazyjna. Gdy przekwitnie wystarczy kępę wykopać, oderwać młode, zewnętrzne przyrosty, środek niestety wyrzucić i posadzić młody "narybek" z powrotem. Sadzonki szybko się ukorzeniają.

Czyściec wełnisty jest piękny tylko wówczas gdy rośnie w pełnym słońcu, w niezbyt zasobnym i raczej suchym podłożu. W miejscu ocienionym liście stają się zielone i roślina traci zwartą formę. Jest bardzo odporny na suszę i nie choruje. Chyba, że trafi na podłoże nieprzepuszczalne, zbite z zalegającą wodą. W takich warunkach nie przetrwa zimy a jest w pełni mrozoodporny.

BC0079-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
suche
ubogie
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także