

Nr Kat. BC0077-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Najbardziej znany gatunek czyśćca występujący w wielu miejscach na terenie Europy, w Rosji, na Kaukazie i Syberii. Oprócz wartości zdobniczej ma również właściwości lecznicze. Tworzy duże kępy ozdobione latem kłosami fioletowo-różowych kwiatów, masowo oblatywanych przez wszystkie owady. Na początku mamy rozetę bardzo ładnych wydłużonych, owalnych i grubo karbowanych liści. Z rozety wyrastają sztywne, również ulistnione pędy, na szczycie których rozwijają się kłosokształtne kwiatostany, zbudowane z rurkowatych kwiatów zebranych w nibyokółki. Kwiaty mają najczęściej intensywnie czerwonopurpurową barwę, choć zdarzają się jasnoróżowe. Ilość zapylaczy jaka pojawia się na kwiatach jest ogromna. Na szczęście kwiatów też jest dużo i starczy dla każdego.
Czyściec jest bardzo tolerancyjną rośliną, nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usunięciem przekwitniętych kwiatostanów. Potrzebuje jedynie dużo słońca. Zadowoli się właściwie każdym podłożem, byle nie jałowe i nie za suche. Doskonale prezentuje się na słonecznych rabatach, w ogrodach naturalistycznych - właściwie wszędzie. Poza walorami ozdobnymi jest rośliną leczniczą, stosowaną w wielu schorzeniach.
Synonimem nazwy czyściciec lekarski (stachys officinalis) jest Betony officinalis.