Czyścica wielkokwiatowa 'Variegata' - Calamintha grandiflora

Nr Kat. BC0076-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Czyścica wielkokwiatowa 'Variegata'

( Calamintha grandiflora, Clinopodium grandiflorum, Satureja grandiflora )

Urocza i aromatyczna bylina naturalnie występująca na terenach środkowej i południowej Europy, Turcji i północnego Iranu. Jej siedliska to zazwyczaj świetliste lasy i miejsca skaliste. Tworzy gęste, kształtne kępy gęsto ulistnionych pędów. Liście mają jajowaty, ostro zakończony kształt i grubo ząbkowane krawędzie. Lejkowate kwiaty zebrane są w nibyokółki, są barwy fioletowo-różowej. Kwitnie latem, na przełomie lipca i sierpnia. Gatunek osiąga wysokość około 60cm. Lubi stanowiska świetliste, jasne, bez ostrego słońca. Tolerancyjna wobec podłoża ale preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie żyzne i stale lekko wilgotne.

Odmiana 'Variegata' oprócz tego, że rozsiewa cytrynowy aromat ma bardzo dekoracyjne, pstrokate liście. Jest niższa od gatunku, kępki dorastają do 30-45 cm, dzięki czemu pędy nie pokładają się i roślina zachowuje ładną formę. Przycięcie pędów po kwitnieniu sprzyja temu znacznie. Jest mrozoodporna, ale w zimniejszy rejonach naszego kraju lepiej jest ją okryć na zimę. Pięknie prezentuje się na świetlistych rabatach i ocienionych skalniakach. Z powodzeniem może być uprawiana w donicy.

BC0076-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
jasne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6-7
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane