Pluskwica (Świecznica) gałęzista 'Black Negligee' - Actaea simplex

0,00 zł

Nr Kat. BC0075-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pluskwica gałęzista 'Black Negligee'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pluskwica (Świecznica) gałęzista 'Black Negligee'

(Actaea simplex, syn. Actea ramosa, Cimicifuga ramosa, Cimicifuga simplex )Czerniec, Pluskwica czy Świecznica - jak to właściwie jest. Wielkie panuje tu zamieszanie. Postaram się trochę wyjaśnić. 
Do niedawna mieliśmy dwa odrębne rodzaje: Czerniec czyli łac. Acea i Pluskiwca (potocznie nazywana świecznicą) czyli łac. Cimicifuga. Obecnie oba rodzaje zostały wrzucone do “jednego garnka” o nazwie Czerniec, łac. Actea. 
Idąc dalej: do rodzaju Pluskwica (łac. Cimicifuga) należą m.in. trzy najbardziej znane gatunki: Pluskwica groniasta (łac. racemosa), Pluskwica gałęzista (łac. ramosa) i Pluskwica prosta (łac. simplex). Obecnie Pluskwica groniasta to Actea racemosa (syn. Cimicifuga racemosa). Natomiast dwie pozostałe, gałęzista i prosta znalazły się pod jedną wspólną nazwą Pluskwica gałęzista czyli Actea simplex (Actea ramosa to jej synonim). 
Na czym polega różnica, jak je odróżnić? Poza tym, że czyste gatunki mają zupełnie inaczej wyglądające kwiatostany (czerniec półkulisty a pluskwica kłosowy) to Czerniec kwitnie latem, najczęściej VI-VII a po kwiatach pozostają kuliste owocostany (jagody), zaś Pluskwica zaczyna kwitnąć znacznie później, mniej więcej od sierpnia a po kwiatach pozostają jajowate mieszki. Oczywiście są to przybliżone terminy kwitnienia i dotyczą czystych gatunków. W przypadku odmian, a Pluskwica ma ich wiele, terminy mogą być bardzo różne, jednak zazwyczaj jest to środek lub koniec lata. Mam nadzieję, że trochę to rozjaśniłam.

Pluskwica gałęzista 'Black Negligee'

Jest to bylina o krótkim, pełzającym kłączu. Naturalnie występuje na kontynencie azjatyckim – Rosja (Sachalin, Kuryle, Kamczatka),Japonia, gdzie zasiedla górskie łąki, zarośla, brzegi lasów. Ta niewątpliwie piękna roślina spotykana jest również pod nazwą świecznicy – jest to nazwa potoczna. Wzięła się od kształtu kwiatostanów, które wyglądają jak świece. Roślina tworzy zgrabne, zwarte kępy prostych, nierozgałęzionych pędów. Liście są bardzo dekoracyjne, pierzaste, wiosną ciemnozielone. W miarę rozwoju przybierają ciemnopurpurową barwę i w takiej postaci pozostają do końca sezonu. Latem, wysoko ponad kępy liście wyrastają proste pędy kwiatostanowe. Rozwijające się na nich drobne kremowo-białe kwiaty mają intensywny ale niezbyt przyjemny zapach.
Pluskwica jest rośliną leśną – a to wiele mówi o jej upodobaniach. Podłoże dla niej powinno być lekkie, bogate w składniki pokarmowe i stale, umiarkowanie wilgotne – takie jak w lesie. Wtedy rozwija się prawidłowo – a trzeba wiedzieć, że rozrasta się powoli. Dopiero po kilku latach można spodziewać się średniej kępki. Wybór odpowiedniego dla niej stanowiska to pewien kompromis pomiędzy ilością światła a dostateczną wilgocią. Od ilości światła zależy bowiem wybarwienie liści – im go więcej tym przewaga purpury będzie większa. W cieniu zaś roślinach będzie zielenieć, pędy wyciągać a później pokładać. Trzeba więc dobrze wybrać miejsce zwłaszcza, że nie toleruje naruszania korzeni i przesadzania. Jak widać ta dostojna piękność wymaga nieco zachodu, aby ją zadowolić. Ale z pewnością warto zadać sobie trochę trudu. Dorosłe rośliny zimują bez problemu, te młode lepiej jest okrywać na zimę. Wiosną szybko rusza z wegetacją. Młode wschody są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

BC0075-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII/IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także