Moszenkowiec pęcherzykowaty - Coluteocarpus versicaria, Alyssum vesicaria

Nr Kat. BBS0006-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Moszenkowiec pęcherzykowaty 

( Coluteocarpus versicaria )

Bylina skalna występująca naturalnie na Kaukazie, w Azji Mniejszej i Iranie, na terenach górskich, gdzie porasta tamtejsze skaliste zbocza. Rozetki wąskich, podługowatych liści tworzą niewielkie kępki, z których wyrastają częściowo zdrewniałe u podstawy pędy. Liście są twarde a na ich brzegach znajdują się 2-4 duże, szydlaste ząbki. Pędy są także ulistnione, ale te liście są podłużne o gładkich krawędziach. Wiosną na szczytach pędów rozkwitają główkowate kwiatostany. Kwiaty podobne są do kwitów gęsiówki- białe z żółtym wnętrzem. Po przekwitnięciu ich miejsce zastępują rozdęte owoce o lekko fioletowym zabarwieniu.

Jest to typowa roślina górska. Dla prawidłowego rozwoju wymaga miejsca jasnego, słonecznego ale chłodnego w obrębie korzeni. Podłoże powinno być kamieniste, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, zawierające wapń ( odczyn zasadowy).

Najlepsze dla niej miejsce to ogród skalny z wystawą południowo-wschodnią lub południowo-zachodnia, skarpy, murki, obrzeża rabat. Całkowicie mrozoodporna.

BBS0006-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-15 cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane