Arcydzięgiel leśny 'Ebony' - Angelica sylvestris

0,00 zł

Nr Kat. BA0005A-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Arcydzięgiel leśny 'Ebony'

( Angelica sylvestris )Dzięgiel leśny, który dał początek tej wspaniałej odmianie to roślina dwuletnia, niekiedy monokarpiczna. Co to znaczy?- że po wydaniu potomstwa (nasion) zamiera. Aby tego uniknąć nie wolno dopuścić do zawiązania nasion i w porę usunąć przekwitnięty kwiatostan. A ponieważ jest rośliną dwuletnią najlepiej uprawiać przynajmniej dwie rośliny – jednej pozwolić na wytworzenie nasion i samosiew a z drugiej usunąć kwiat. W ten sposób uda się zachować ciągłość w uprawie. Z pewnością warto o to zadbać. ,br>Wracając do rośliny gatunkowej to można ją spotkać w wielu miejscach Europy i Azji, nawet na dalekiej Syberii, po piętro alpejskie. Rośnie także w naszym kraju. Jak sama nazwa wskazuje na swój ‘dom’ wybrała sobie stanowiska wilgotne, obrzeża i skraje lasów, zarośla i łąki. To pokaźnych rozmiarów roślina. W porze kwitnienia osiąga do 150 cm wysokości.
Odmiana ‘Ebony’ jest nieco niższa (dorasta do 100 cm) i jest o wiele piękniejsza. To co w niej zachwyca, to niezwykłe, ciemnofioletowe, czekoladowe-zielone, trójkątne w zarysie, potrójnie pierzaste liście i ciemnofioletowe łodygi. Późnym latem na sztywnym pędzie, ponad liśćmi rozwijają się zebrane w półkuliste baldachy jasnoróżowe baldaszki drobnych kwiatów. Efekt wizualny jest wspaniały i niepowtarzalny. W tej roślinie można się po prostu zakochać. Nieco monumentalna a zarazem delikatna i subtelna.
Najlepiej uprawiać się w miejscu, gdzie słońce dociera w formie rozproszonej z wystawą wschodnią lub zachodnią. W cieniu może nie wybawiać się tak efektownie. Może to być świetlisty półcień - ważne, by otrzymała niezbędną dawkę słońca. Posadzona w miejscu słonecznym będzie wymagała systematycznego nawadniania. Co do podłoża to nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, choć z pewnością ta próchnicza, wilgotna (taka leśna) będzie najlepsza. Nie wymaga też żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nawet okrywania na okres zimy.
Nie bez przyczyny otrzymała wieloletnią nagrodę AGM przyznawaną przez RHS (Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze).
To jednak nie wszystko. Jako roślina wysoce miododajna została także uhonorowana znakiem ‘RHS Perfect for Pollinators'.

BA0005A-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 100cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także