Czarcikęs łąkowy 'Nana' - Succisa pratensis

Nr Kat. BC0074-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Czarcikęs łąkowy 'Nana'

( Succisa pratensis)Czarcikęs łąkowy to rzadko spotykana w ogrodach, choć rodzima bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W naturze występuje na terenie całej Europy a także w zachodniej Azji i Afryce, zazwyczaj na wilgotnych łąkach i w zaroślach.
W Polsce coraz rzadsza.

Odmiana "Nana' jest niewysoką rośliną kłączową. Liście o lancetowatym kształcie zebrane są w przyziemne rozety. Zielone z jasnym środkowym nerwem i jaśniejszym spodem. Pędy mają charakter rozesłany, wznoszący i są ulistnione. Latem na ich szczytach rozwijają się kuliste kwiatostany z długimi pręcikami, podobne nieco do kwiatów świerzbnicy. Mają niebiesko-fioletową barwę z różowymi pyknikami. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato od czerwca do września. Kwiaty są pachnące i miododajne.

Czarcikęs lubi miejsca słoneczne, ciepłe, z umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożem. A ponieważ to odmiana, jest bardziej odporna na niedogodności związane z suszą niż czysty gatunek. Osiąga zaledwie 15-20 cm w porze kwitnienia, tworząc kępki o średnicy około 25 cm.

Doskonale prezentuje się na niskich rabatach, obrzeżach i skalniakach. Całkowicie mrozoodporna

BC0074-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
do 10cm
Stanowisko
osłonięte
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane