Przetacznik grandis - Veronica grandis

0,00 zł

Nr Kat. BK01278-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik grandisRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik grandis

(Veronica grandis)     Przetacznik kłosowy jest byliną powszechnie znaną i cenioną a tym samym chętnie uprawianą w ogrodach. Pięknie komponuje się z innymi roślinami, szczególnie trawami, kwitnie bardzo obficie i długo a kwiaty są nieocenionym źródłem pokarmu dla naszych owadzich przyjaciół – są miododajne. Nie jest kapryśny ani niewymagający. Zadowoli się niemal każdym podłożem, nawet tym słabym i mało wartościowym, byle nie zabrakło mu dużej dawki słońca. Podobnie jest z przetacznikiem grandis, który jest mało znanym gatunkiem pochodzącym z Japonii.
Od wspomnianego wcześcniej przetacznika kłosowego różni się wielkością kwiatostanów - są znacznie okazalsze, grubsze, pełniejsze.  Pora kwitnienia tego gatunku rozpoczyna się najczęściej z końcem czerwca a kończy (w zależności od pogody) we wrześniu. Drobne ciemnoszafirowe kwiaty wędrują od dołu do góry otwierając się stopniowo. W efekcie na jednym kłosie mamy zarówno kwiaty jak i nasienniki pełne drobniutkich nasion. Lepiej nie czekać do ostatniego kwiatka i tuż przed końcem kwitnienia usunąć pędy, żeby uniknąć samosiewu. Przetacznik grandis osiąga około 60-90 cm wysokości. Zimuje bez zastrzeżeń.

BK01278-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także