Karczoch globusowy Green Globe - Cynara cardunculus f. scolymus

0,00 zł

Nr Kat. BPKL1188-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Karczoch globusowy Green GlobeRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Karczoch globusowy Green Globe

(Cynara cardunculus f. scolymus)

 

O karczochu słyszał chyba każdy a przynajmniej większość z nas. Znany jest przede wszystkim od strony kulinarnej, choć prawdopodobnie niewiele osób go próbowało. Jednym smakuje, inny nie – rzecz gustu. Ale karczoch może być tak że rośliną ozdobną – dodajmy, niezwykle ozdobną. I temu będzie poświęcony ten opis.
Karczoch zwany hiszpańskim (C.cardunculus) to gatunek śródziemnomorski. W jego obrębie występują dwa podgatunki uprawne. Jednym z nich jest karczoch globusowy czyli nasz C.cardunculus f.scolymus, który jest uprawiany ze względu na atrakcyjny wygląd ale także jadalne części. My jednak zajmujemy się jego stroną ozdobną zwłaszcza, że mamy do czynienia z odmianą hodowlaną o nazwie Green Glob.
To roślina wieloletnia w naszym klimacie wymagająca okrycia w okresie zimowym. Pierwsza istotna informacja jest taka, że nie da się go przesadzić z uwagi na długi palowy korzeń. Tak więc przed sadzeniem należy dobrze zastanowić się nad wyborem stanowiska. Ogólnie rzecz biorąc to mocny, okazały i widowiskowy punkt architektoniczny. Dorasta do 120 cm wysokości przy średnicy do 80 – 100 cm. Liście o długości do 50 cm podobne są nieco do liści ostu, zebrane w okazałe rozety, srebrzystoniebieskie, od góry pokryte pajęczynką, od dołu omszone ale bez kolców. Pędy kwiatostanowe są mocne, rozgałęzione, zakończone bardzo dużymi, jasnofioletowymi charakterystycznymi kwiatami. Pora kwitnienia rozpoczyna się w lipcu a kończy w październiku. W tym czasie kwiaty stanowią bardzo obfite źródło słodkiego nektaru. Po kwitnieniu ścięte i wysuszone kwiaty mogą być bardzo efektowną ozdobą suchych kompozycji.Pozostawione na zimę w ogrodzie będą źródłem pokarmu dla ptaków.
Roślina wymaga przede wszystkim dużej dawki słońca i dobrze przepuszczalnej, głęboko zdrenowanej, umiarkowanie wilgotnej w okresie wegetacji i dość zasobnej w składniki pokarmowe oraz wapń gleby. Ten ostatni jest wskazany ale nie jest niezbędny. Warto zebrać trochę nasion tak na wszelki wypadek – wysiane wczesną wiosną w warunkach domowych kiełkują szybko bez zbędnych zabiegów. Karczoch globusowy najlepiej prezentuje się jako soliter – potrzebuje sporej ilości miejsca. W naszym kraju uprawiany jest bardzo rzadko. Osobiście spróbuję także spojrzeć na niego od strony kulinarno-zdrowotnej. Marynowany bardzo mi smakował.
Na marginesie warto też wspomnieć o jego cennych wartościach leczniczych. Przede wszystkim to cenne źródło prebiotyków a z właściwości leczniczych (potwierdzonych) należy wymienić te chroniące wątrobę i wspomagające zarówno układ trawienny jak i sercowo-naczyniowy.
Jak mawiał Hipokrates ‘Niech pożywienie będzie lekarstwem a lekarstwo pożywieniem”.

BPKL1188-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P11