• Nowy

Aminek egipski - Ammi visnaga

9,50 zł

Nr Kat. BB1503-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Aminek egipskiDostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Aminek egipski

(Ammi visnaga)

W ostatnich latach w naszych ogrodach dochodzą do głosu rośliny, których wcześniej nikt nie traktował jako rośliny ozdobne. A przecież są piękne i do tego wartościowe, często lecznicze i miododajne. Jest ich coraz więcej, bo zaczynamy doceniać to co ma dla nas matka natura – a ma wiele, nieskończenie wiele. Wśród tych wspomnianych wyżej roślin dużym uznaniem cieszą się te o delikatnych, koronkowych liściach z baldachami drobnych kwiatów. Jest ich jeszcze niewiele, są też trudno dostępne a czasem po prostu drogie. I tu znowu wkracza matka natura dając nam aminka egipskiego. Co prawda jest rośliną jednoroczną, ale trzeba przyznać, że niezwykle piękną i cenioną.
Gatunek ten, jak sama nazwa wskazuje bierze swój początek w Egipcie – tam został odkryty i opisany po raz pierwszy. Dziś większość opisów aminka związanych jest z jego właściwościami leczniczymi zapominając, że jest to przede wszystkim niezwykle piękny gatunek. Delikatne koperkowe liście i duże baldachy drobnych, białych kwiatów. W porze kwitnienia osiąga w zależności od warunków jakie mu zapewnimy od 50 do 120 cm wysokości. W uprawie potrzebuje przede wszystkim słonecznego stanowiska. Podłoże zaś to sprawa drugorzędna (nie jest wymagający) ale im lepsze będzie miał warunki tym będzie bardziej okazały. Kwiaty aminka są nie tylko piękną ozdobą ogrodu, mogą być także ścinane do wazonów – utrzymują świeżość do 2 tygodni a suszone są wyjątkowym elementem suchych kompozycji. Pora kwitnienia aminka to środek lata - VII-VIII. Rabatowym nasadzeniu nadaje lekkości i przejrzystości. Pięknie komponuje się zarówno z kwiatami jak i trawami. Pozostawiony na zimę jest bardzo efektownym elementem zimowej architektury a jego nasiona wartościowym pożywieniem dla ptaków. Może się zdarzyć, że wiosną odbije z korzenia, choć to niezwykle rzadkie sytuacje.

BB1503-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane