Lubczyk szkocki - Ligusticum scoticum

0,00 zł

Nr Kat. BB1203-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lubczyk szkockiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lubczyk szkocki

(Ligusticum scoticum)

Kto powiedział, że na ogrodowej rabacie mają rosnąć tylko kwiaty – najlepiej najnowsze odmiany albo też grzeczne krzewy nie wykraczające formą poza wyznaczone ramy. Ogród powinien tętnić życiem, barwami, zapachami, bzyczeniem owadów, karmić nie tylko duszę ale i ciało. Oczywiście każdy ma prawo urządzać swoją przestrzeń według własnego uznania. Ale czy nie warto wyjść czasem poza schemat i wprowadzić coś innego, coś nietypowego? Czy np. zioła albo nawet warzywa nie mogą rosnąć wespół z kwiatami? Mogą – dlaczego nie. Są nie tylko jadalne ale bywają też piękne. Weźmy na ten przykład lubczyk – czy nie jest piękny? Ogromne kępy soczyście zielonych liści. Chyba każda gospodyni wie jakie cuda potrafi zdziałać jedna mała gałązka lubczyku np. w zupie. Ale nie każda gospodyni dysponuje dużym ogrodem, by pomieścić te wszystkie wspaniałości. Dlatego natura wychodzi nam naprzeciw. I oto zamiast wielkiej kępy mamy małą kępkę – to lubczyk szkocki. Śliczny, aromatyczny no i oczywiście jadalny. Selerowo-pietruszkowy aromat z nutą arcydzięgla i gruszki. Też potrafi czynić cuda.
Naturalnie występuje w wielu miejscach na całego globu – północna część Ameryki Północnej (m.in. Alaska), Irlandia, Islandia, północna część Wielkiej Brytanii, Półwysep Skandynawski, północne wybrzeża Pacyfiku. Jak więc widać jest dość wszechstronny jeśli chodzi o warunki klimatyczne. Ale jedna cecha jest charakterystyczna dla większości tych obszarów – to umiarkowany chłód. Gorące klimaty nie są dla niego. To jednak dobra dla nas wiadomość.
Pod ziemią wytwarza długi, drążący głęboko korzeń a na powierzchni niewysoką kępkę bardzo atrakcyjnych, błyszczących, ząbkowanych na brzegach, pierzastych liści. Kwitnie latem wynosząc na bordowych łodygach baldachowate kwiatostany drobnych, białych, pełnych nektaru kwiatów. A jak nektar to oczywiście pożytek dla cennych owadów.
Kocha słońce ale jednocześnie chłodny klimat. Wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa, byle przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Susza nie jest dla niego zagrożeniem ale może mieć wpływ na ogólny wygląd rośliny. W naturze rośnie często wśród nadbrzeżnych skał czy na klifach. W porze kwitnienia osiąga około 60 cm wysokości, poza nią to około 40 cm. Natomiast średnica kępy po dwóch latach nie przekracza 40 cm.
Wszystkie części lubczyka szkockiego są jadalne – od zmielonych nasion po korzeń. Zarówno surowe jak i gotowane, jako przyprawa lub dodatek do potraw np. sałatek. Zmielone nasiona mają ostry smak podobnie jak pieprz, liście to połączenie z selera i pietruszki. Korzeń ma właściwości wiatropędne. Dla każdego ma coś dobrego. Uroczy, aromatyczny, niewymagający a przede wszystkim nie potrzebujący dużej ilości miejsca. Szczególnie ładnie komponuje się trawami. Nic tylko sadzić zwłaszcza, że zima mu nie straszna.

BB1203-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także