Szałwia czerwonokorzeniowa - Salvia miltiorrhiza

0,00 zł

Nr Kat. BS1952-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia czerwonokorzeniowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia czerwonokorzeniowa

(Salvia miltiorrhiza)   Kochamy szałwie – to nie ulega wątpliwości. Za niezwykłe kwiaty i aromat jaki niosą po ogrodzie, za liście – te włochate i te karbowane, za prostotę i małe wymagania. Za to, że są długowieczne, różnorodne małe i duże, o różnej barwie kwiatów. Każdy ma swoje - te ulubione. Są nie tylko piękne ale też  niezwykle wartościowe. Owadom dają cenny nektar, dla nas mają wartości zdrowotne i lecznicze. Są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród wielu gatunków i odmian coś dla siebie. I do tego dużego i do tego małego ogrodu a nawet do donicy stojącej w rogu niewielkiego balkonu.

Niemal 99% zasobów dotyczących tego gatunku szałwii związanych jest z jej właściwościami leczniczymi. Nie będę zatem powielać tego wszystkiego, powiem tylko, że są warte uwagi. Każdy może sam bez większego problemu znaleźć mnóstwo informacji na ten temat. Wystarczy wpisać łacińską nazwę gatunku i mamy pełen wachlarz zagadnień.
Nazwa tej szałwii jest trochę myląca ponieważ przydomek czerwona, który pojawia się najczęściej nie dotyczy kwiatów a koloru jej korzeni. To właśnie one wykorzystywane są w medycynie (tej konwencjonalnej i niekonwencjonalnej), pod postacią proszków, nalewek, wyciągów, herbatek etc. przy rozmaitych schorzeniach i dolegliwościach. Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie i w większości potwierdzone naukowo.
Szałwia czerwonokorzeniowa pochodzi z Chin i Japonii, z tamtejszych otwartych lasów i trawiastych zboczy. Jeśli chodzi o ogólny wygląd to na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym – trochę jak szałwia łąkowa w przypadku samych kwiatów. Z pewnością inne są jej liście – pierzaste o szerokolancetowatych listkach, mocno żyłkowanych, ząbkowanych na brzegach. Liście wyrastają na sztywnych, prostych pędach zakończonych typowymi dla szałwii dwuwargowymi kwiatami. W porze kwitnienia (VI-IX) osiąga około 60 cm wysokości. Wymaga słonecznego i zacisznego stanowiska, z żyzną, próchniczą i umiarkowanie wilgotną glebą. Czyli nie ma żadnych szczególnych potrzeb.
Zastanawiam się jedynie, która z jej cech będzie tą najważniejszą. Czy to, że jest cenioną rośliną leczniczą, czy może to, że jest piękna i mało wymagająca. A może to, że jest miododajna, więc cenna dla ogrodu. Każdy musi zdecydować sam a potem tylko zaprosić ją do siebie.

BS1952-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
osłonięte
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także