Rumianica krzewiasta - Onosma frutescens

0,00 zł

Nr Kat. BP1973-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rumianica krzewiastaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rumianica krzewiasta

(Onosma frutescens)
 

Gatunek rumianicy pochodzący głównie z Grecji a także kraje leżące w basenie wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest rośliną kserotermiczną, czyli naturalnie przystosowaną do niemal skrajnie wysokich temperatur i niekorzystnych warunków. Zasiedla szczeliny i skały na  wapieniach.
Roślina tworzy szerokie, gęste kępki pokładających się i wzniesionych, rozgałęzionych pędów zakończonych w porze kwitnienia przewieszającymi kwiatostanami. Pędy są gęsto ulistnione, purpurowo nabiegłe, liście siedzące, wąskolancetowate (do 7 cm długości) z wyraźnym nerwem głównym. Wszystkie części rośliny są szczeciniasto owłosione. Pora kwitnienia przypada na miesiące letnie – od czerwca do września. Długie, rurowate kwiaty o intensywnie żółtej barwie wyłaniają się z głębokiej zielonej korony. Te przekwitające zmieniają barwę - do żółtej dołączają barwy czerwona, pomarańczowa i brązowa. Cała roślina wstaje się wówczas wielokolorowa czym zdecydowanie przyciąga uwagę. Rumianica kocha słońce i wysokie temperatury, nie toleruje zaś wilgoci i podmokłego podłoża. Zdecydowanie lepiej zniesie długotrwałą suszę niż nadmiar wilgoci. To drugie zabiję ją z pewnością.
Dlatego szczególnie starannie trzeba przygotować miejsce pod jej uprawę. Dużą ilość kamieni, wapiennych okruchów lub żwiru trzeba wymieszać z gruboziarnistym piaskiem i symboliczną ilością próchnicy. A wszystko to w miejscu mocno nasłonecznionym. W takich warunkach będzie rozwijać się zdrowo. Z uwagi na pokładający pokrój kwitnąca roślina osiąga około 30 cm wysokości. To jeden z mniej odpornych na niskie temperatury gatunków rumianicy. Górna granica to około -15 st.C, więc będzie wymagać nie tylko suchych warunków w okresie zimy ale także solidnego okrycia. 

BP1973-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
wielobarwne
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
8
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także