Tojeść dubia - Lysimachia dubia

12,00 zł

Nr Kat. BA0205-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tojeść dubiaZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tojeść dubia

(Lysimachia dubia)

Tojeść dubia to całkowicie unikatowa roślina, zupełnienie nieznana nie tylko u nas w Polsce. Jej naturalne środowisko to wilgotne lasy, wilgotne łąki i tereny podmokłe na glebach wulkanicznych na terenie pn-wsch i pn- śr Grecji, wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża Morza Egejskiego, Krety ,Izraela, Kaukazu, Iranu, Iraku, Afganistanu i na Bałkanach. Łatwo zauważyć, że są to tereny bardzo ciepłe ale nawet tam jest rośliną jednoroczną.
W ogólnym oglądzie zbliżona jest trochę do tojeści purpurowej i naszej rodzimej krwawnicy. Ma pionowy pokrój, jej pędy są sztywne, nieco kanciaste, rozkrzewiające się od połowy wysokości. Liście są szerokolancetowate z wyraźnym jasnym nerwem na środku. Kwitnie latem w czerwcu i lipcu jasnoróżowymi z purpurowym wnętrzem kwiatami zebranymi groniasty kwiatostan. Z wnętrze kwiatów wyłaniają się długie pylniki. Kwiatostany na początku są zwarte, krępe i gęste. Kwiaty rozkwitają stopniowo od dołu do góry a kwiatostan staje się coraz smuklejszy. W zależności od podłoża, a raczej jego zasobności może osiągnąć od 30 do 110 cm wysokości.
Kocha ciepłe, słoneczne stanowiska z żyzną, stale wilgotną a nawet podmokłą glebą. I choć to roślina jednoroczna z pewnością zasługuje na bliższe poznanie. Nie tylko dlatego, że jest rzadka ale dlatego, że jest wyjątkowa, niepowtarzalna i piękna.

BA0205-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
brak
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także