Cymbalaria bluszczykowata (murowa) - Cymbalaria muralis, Linaria cymbalaria

10,00 zł

Nr Kat. BC0072-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Cymbalaria bluszczykowataZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Cymbalaria bluszczykowata

( Cymbalaria muralis)Niezwykle wszechstronna niziutka bylina spełniająca różne role, w zależności od potrzeb. Może być rośliną okrywową lub zadarniającą, może także być elementem kompozycji w donicy. Może rosnąć na rabacie lub ocienionym skalniaku, na murku lub na skarpie. Jej cienkie, gęsto ulistnione pędy rosną bardzo szybko, ukorzeniają się przy kontakcie z podłożem, ale nie jest rośliną inwazyjną. Łatwo usunąć zbyt rozrośnięte pędy bez szkody dla rośliny. Ogromna ilość sercowatych, szerokich i mięsistych liści zamaskuje szybko wszelkie braki. Liście są zielone, czasem z lekko fioletowym przebarwieniem. W maju w kącikach liści rozkwitają urocze niewielkie kwiaty, fioletowe z żółtą gardzielą i niewielką ostrogą. Ilość kwiatów uzależniona jest od stanowiska, na którym rośnie. Im więcej światła tym więcej kwiatów.

Ponieważ w naturze rośnie na stanowiskach ocienionych, tak też i w ogrodzie powinna mieć nieco cienia, przynajmniej w najgorętszych momentach dnia. Na stanowisku zbyt ciemnym pędy mocno się wyciągają, kwitnie słabiej i jest mniej zwarta. Lubi próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoża - w takich rośnie najlepiej ale poradzi sobie też w tych nieco gorszych. Nie jest wybredna. Jest mrozoodporna, choć w bezśnieżne zimy może pozornie wymarzać. Wiosną i tak nie wiadomo skąd pojawi się na rabacie. Roślina trująca.

BC0072-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
jasne
pstrokate
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także