Przetacznik płożący - Veronica repens

0,00 zł

Nr Kat. BZ19963-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik płożącyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik płożący

(Veronica repens) 

  

Przetacznik płożący nazywany jest także rozłogowym lub korsykańskim. To ostatnie jest powiązane z jego rodzimym środowiskiem. To góry Korsyki, tamtejsze podmokłe łąki i miejsca wilgotne na granitowych, kwaśnych skałach w pasie od 780 do 2300 m n.p.m. Do niedawna do tego gatunku były zaliczane także liczne populacje na Półwyspie Iberyjskim - Maroko, ale obecnie zostały one przeniesione do nowego gatunku V. nevadensis, choć na razie nieoficjalnie.
Jest rośliną wieloletnią rozrastającą się przez podziemne krótkie rozłogi, tworząc z czasem rozległe, niziutkie maty soczyście zielonych, błyszczących, drobnych liści pokrywających się wiosną i latem ogromną ilością delikatnych kwiatów. Zimozielone dywany tworzą szczelną okrywę nie tylko na płaskiej powierzchni ale także w zakamarkach ścian, między płytkami, kamieniami, na pochyłościach, skarpach – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy coś zasłonić, osłonić, okryć. Toleruje nawet niewielki ruch pieszy. Doskonale rośnie w różnego rodzaju donicach, misach itp.
To bardzo wszechstronna i absolutnie niekłopotliwa roślina, nie wymagająca żadnej opieki. Wystarczy wybrać dla niej miejsce, najlepiej dużo i posadzić. Osiąga zaledwie 5 cm wysokości z kwiatami i około 30 cm rozpiętości w ciągu 2 – 5 lat. Pojawiające się na przełomie wiosny i lata biało-niebieskawe kwiaty są urocze, około 1 cm średnicy, bardzo liczne, zebrane w kilkukwiatowe grona lub występujące pojedynczo. Przetacznik ten lubi zarówno słoneczne jak i lekko półcieniste stanowiska. Na tych drugich kwitnie nieco mniej obficie. Wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa, byle nie wysychająca zbyt mocno, raczej wilgotna, niekoniecznie zasobna, dobrze przepuszczalna, kamienista o odczynie kwaśnym lub przynajmniej lekko kwaśnym. W większości naszych ogrodów gleba ma taki właśnie odczyn. Świetnie sprawdza się nie tylko jako roślina okrywowa ale także zadarniająca. Zimuje niezawodnie – jest przecież zimozielona.

BZ19963-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
biała
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI/VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także