Wrotycz wielkolistny - Tanacetum macrophyllum

0,00 zł

Nr Kat. BZ19903-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wrotycz wielkolistnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wrotycz wielkolistny

(Tanacetum macrophyllum) 

  

Wrotycz wielkolistny to największy przedstawiciel tego rodzaju występujący naturalnie na terenach Europy południowo-wschodniej i części Azji. To niezwykle wdzięczna, niekłopotliwa i nie mająca praktycznie żadnych wymagań bylina o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Jak dotąd nie zagościła jeszcze w naszych ogrodach, rzadko spotykana, a szkoda, bo urośnie niemal wszędzie.
Najpiękniej rozwija się tam, gdzie ma dużo słońca i umiarkowanie ale stale wilgotną glebę. I właśnie to jej jedyne preferencje. Mogą to być tzw. nieużytki, gdzie podłoże jest słabej jakości, mało zasobne w składniki pokarmowe. Oczywiście to gdzie będzie rosła będzie miało wpływ na jej wygląd, ale dotyczy to raczej gleby żyznej – tu będzie mocno wybujała, będzie więcej liści niż kwiatów i może być nieco ekspansywna. Dlatego zdecydowanie lepiej gdy rośnie w mniej korzystnych warunkach. W większości ogrodów są takie właśnie miejsca, gdzie mało które rośliny chcą rosnąć. Ten wrotycz sprawdzi się tam doskonale.
Jak wszystkie wrotycze jest bardzo aromatyczna, choć zapach jest specyficzny i nie każdy go lubi. I jak zwykle kwiaty są masowo oblatywanie przez wszelkie uskrzydlone owady, co skutkuje dużą ilością nasion i czasem (ale nie wszędzie) dużą ilością potomstwa. Dorasta do 120 cm wysokości gdy kwitnie, więc to całkiem spora roślina. Jej pędy są sztywne, proste, nierozgałęzione i nie mają tendencji do pokładania. Szerokie, płaskie baldachogrona drobnych białych kwiatów zdobią roślinę od czerwca przez całe niemal lato. Wyjątkowo atrakcyjne są jej liście – duże, długie (do 20 cm) lekko przewieszające się, podobne nieco do liści paproci, mocno pierzaste, podzielone na piłkowane na brzegach segmenty. Są intensywnie zielone a jesienią przybierają barwy zielono-żółte.
Niby skromna ale niezwykle piękna roślina do nasadzeń o charakterze naturalistycznym. Szczególnie efektownie prezentuje się w połączeniu z trawami, ale nie mniej atrakcyjnie wygląda w formie solitera. Zimuje doskonale.

BZ19903-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także