Tarczyca wyniosła - Scutellaria altissima

0,00 zł

Nr Kat. BZ19303-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tarczyca wyniosłaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tarczyca wyniosła

(Scutellaria altissima) 

  

 Tarczyca wyniosła to mało znany u nas gatunek pochodzący pierwotnie z Europy południowej i południowo-wschodniej (od Włoch, przez Ural do Kaukazu, Bałkany), obecnie także Rumunia, Węgry, ale też Słowacja i Polska – to tak zwany agriofit, czyli roślina obcego pochodzenia, która zdołała trwale zadomowić się w naturalnych i półnaturalnych siedliskach. Pierwotnie zasiedlała lasy liściaste (głównie grądy), zręby, skraje lasów i leśnych dróg. Z powodu eksploatacji i dewastacji środowiska roślina wędruje dalej na północ Europy w poszukiwaniu nowych miejsc – suchych, kamienistych o niskiej zawartości próchnicy. Nie oznacza to, że jest rośliną inwazyjną czy ekspresywną. To taki wieczny tułacz walczący o przetrwanie gatunku. Potwierdza to fakt, że w Słowacji, choć jest gatunkiem obcym znajduje się w Słowackiej Czerwonej Księdze jako gatunek zagrożonych wyginięciem.
Tarczyca wyniosła ma bardzo skromne wymagania – można nawet stwierdzić, że im ma gorzej tym ma lepiej. Do tego łatwo dostosowuje się do otoczenia i warunków gdzie przyjdzie jej rosnąć. Z aklimatyzacją nie ma więc żadnego problemu. Z wyglądu przypomina trochę ożankę hyrkańską a trochę ożankę nierównoząbkową. Tworzy szerokie i dość wysokie w porze kwitnienia (do 70 – 100 cm ) kępy wypełnione sercowatymi liśćmi o ząbkowanych lub klapowany brzegach, wyraźnie żyłkowanych, osadzonych na krótkich ogonkach. Te wyrastają na nieco kanciastych , rozgałęziających się u góry pędach przechodzących w jednostronne, kłosowate kwiatostany. Kwiaty wargowe o trąbkowatym kształcie są szafirowe lub niebieskie, czasem w dwóch odcieniach a czasem dwubarwne np. niebiesko-białe. Ich długość bywa różna od 10 do 30 cm długości. Kwitnie latem w czerwcu i lipcu. Niewymagająca i łatwa w uprawie. Urośnie praktycznie w każdym podłożu byle było suche i przepuszczalne, zarówno w słońcu jak iw półcieniu. Zimuje bez zastrzeżeń

BZ19303-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także