• Nowy

Tarczyca alpejska 'Moonbeam' - Scutellaria alpina

15,00 zł

Nr Kat. BZ19203-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tarczyca alpejska 'Moonbeam'Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tarczyca alpejska 'Moonbeam'

(Scutellaria alpina) 

  

      Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Alp – Zachodnich i Południowych, ale występuje także w górach Południowej Europy oraz w Ukrainie. Jej siedliska to luźne murawy, piargi, kamieniste zbocza zawsze na podłożach wapiennych.
Niewysoka, ścieląca się czasem szeroko roślina o długich (do 50 cm) wznoszących się pędach, które są omszone i podbarwione na czerwono-brązowy kolor. Liście niewielkie (do 3 cm) na krótkich ogonkach, sercowato – jajowate, ząbkowane lub klapowane na brzegach. Kwitnie wiosną i latem jasnożółtymi ze złotą wargą kwiatami zebranymi w kłosowaty kwiatostany na szczycie pędu. Moonbeam znaczy księżycowy promień.
Nie jest to wymagająca roślina – jak to tarczyca. Kocha słońce ale w tym przypadku nie przepada za wysokimi temperaturami – to roślina alpejska. Potrzebuje mocno przepuszczalnego, dobrze zdrenowanego, wapiennego podłoża, umiarkowanie zasobnego i umiarkowanie wilgotnego. Toleruje także lekki półcień, miejsca świetliste. W porze kwitnienia jej wysokość to około 25 cm. Rośnie sprawnie ale nie ekspansywnie, tworząc zwarte, gęste poduchy o średnicy do 30 – 40 cm. Kwiaty to raj dla owadów zwłaszcza trzmieli i motyli. Sprawdza się doskonale jako roślina okrywowa. Po kwitnieniu pędy trzeba przyciąć tuż pod kwiatostanami a wiosną dość krótko przy ziemi. Zimuje doskonale gdy nie zagraża jej nadmiar wilgoci w glebie zimą.

BZ19203-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane