Cistanthe umbellata - Calyptridium umbellatum

0,00 zł

Nr Kat. BCS0007-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Cistanthe umbellata - Calyptridium umbellatum 

Nazwy botaniczne Calyptridium umbellatum var. caudiciferum, Calyptridium umbellatum var. umbellatum
 Popularne imiona Cistanthe, Mount Hood Pussypaws, Pussy Toes

Bardzo ciekawa roślina do ogrodu skalnego. Występuje pod różnymi nazwami - wciąż trwa spór o przynależność do rodzaju wśród botaników. Należy do rodziny Portulaceae lub Montiaceae  - co do tego też nie ma zgodności. Naturalnie występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, od Kolumbii Brytyjskiej po Kalifornię i Kolorado. Wszędzie jednak rośnie na bardzo nieprzyjaznych dla roślinności terenach - suche, kamieniste i piaszczyste stoki w pełnym słońcu, na wysokości od 1500 do 4300 m n.p.m.

Roślina ma formę rozetek liściowych złożonych z niewielkich liści o łyżeczkowatym kształcie, mięsistych o ciemnozielonej barwie. Kwiatostany duże, kuliste, złożone są z kwiatów, z których każdy ma cztery pofałdowane płatki i długie, wystające pręciki. Barwa kwiatów jest bardzo różna - od białego do ciemnoróżowego. Kwiatostany osadzone na nagich, 10-20 cm pędach w kolorze różowym. Najczęściej mają postać "leżącą" wokół rozety. Podnoszą się tylko wówczas gdy jest naprawdę gorąco.  Kwitnie na przełomie lipca i września.

Cistanthe wymaga stanowiska w pełnym słońcu i mocno żwirowo-piaszczystego, kamienistego podłoża, któro odprowadzi każdy nadmiar wody. Nawet zimą roślina wymaga zabezpieczenia przed wodą. Mrozoodporna do strefy 7( -17 st.C). Jest jednak byliną krótkotrwałą. Żyje dwa, trzy lata po czym zanika. Rozmnażanie z nasion. Może być uprawiana w donicy

BCS0007-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
suche
ubogie
Odczyn ph
obojętny
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
IX
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
7
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane