Firletka alpejska 'Lely Deep Rose' - Lychnis alpina

0,00 zł

Nr Kat. BD1622-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Firletka alpejska 'Lely Deep Rose'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Firletka alpejska 'Lely Deep Rose'

(Lychnis alpina, Silene suecica)Firletka alpejska jest krótkowieczną byliną, której naturalne siedliska to subarktyczne rejony Europy i Azji, a także góry w Europie Środkowej. Obecnie gatunek został przeniesiony do rodzaju Silene (lepnica) i nosi nazwę Silene suecica. Roślina wytwarza długi palowy korzeń umożliwiający jej wegetację w trudnych warunkach. Z korzenia wyrasta kępka równowąskich liści oraz niewysokie pędy kwiatostanowe z przylegającymi do nich niewielkimi liśćmi. Wiosną na szczytach pędów rozwijają się kuliste kwiatostany złożone z dużej ilości niewielkich, białych kwiatów o długich pylnikach. Wymaga w pełni słonecznego stanowiska z dobrze zdrenowanym, kamienisto–żwirowym podłożem, zawierającym nieco próchnicy, która wiąże wilgoć. Odczyn podłoża powinien być kwaśny lub przynajmniej lekko kwaśny. Jest rośliną praktycznie bezobsługową. Po kwitnieniu wystarczy usunąć pędy z przekwitniętymi kwiatami. Warto zachować nieco nasion. Zimotrwała całkowicie.

'Lely Deep Rose' to odmiana wyróżniona nagrodą Fleuroselect (międzynarodowa organizacja zrzeszająca przemysł roślin ozdobnych), wprowadzona w 2014 roku przez Jelitto Perennial Seeds. 
W porze kwitnienia osiąga około 15cm wysokości. Jej błyszczące, ciemnoróżowe kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Kwitnie bardzo obficie, wykazując się jednocześnie olbrzymią energią i żywotnością. Z powodzeniem może być uprawiana nie tylko na bylinowej rabacie ale także w donicy. Wymagania jak u gatunku.

BD1622-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także