Orlik pospolity 'Woodside Strain' - Aquilegia vulgaris

0,00 zł

Nr Kat. BO1801-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Orlik pospolity 'Woodside Strain'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Orlik pospolity 'Woodside Strain'

(Aquilegia vulgaris) 

  

          O orlikach ogólnie - Aquilegia

Orliki to chyba jedne z najczęściej spotykanych w ogrodach roślin. Czasem nie wiadomo skąd się wzięły, czasem zmienne, potrafią zaskakiwać. Niewątpliwie największą ich zaletą jest fakt, że nie wymagają praktycznie żadnej opieki. 
Nie są kapryśne ani wymagające, urosną niemal wszędzie, choć jak każda roślina mają swoje upodobania. Orliki są krótkowiecznymi bylinami, łatwo się rozsiewają choć zdarza się, że po prostu zanikają. Mają dość delikatną ale bardzo atrakcyjną budowę.  Liście są trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone, w kolorze zielonym, szarozielonym 
lub pstrokate. Oryginalne kwiaty pojawiają się na dość cienkich, lecz zawsze ponad liście wyrastających pędach. Są dość duże, dzwonkowate, często przewieszające się. Sam kwiat zbudowany jest z pięciu barwnych działek kielicha zakończonych ostrogą i pięciu płatków bezostrogowych. Kwiaty mogą być zapylone ich własnym pyłkiem. Uprawiane obok innych odmian niezmiernie łatwo się krzyżują. Wśród nich są odmiany zarówno niskie jak i wysokie. Kolor kwiatów w najróżniejszych barwach i odcieniach. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Większość woli stanowiska będące w pełnym słońcu, ale do godziny 10-11-tej. Potem wolą lekkie zacienienie. Na stanowiskach w pełnym słońcu kwitną intensywniej lecz znacznie krócej. Optymalna dla orlików gleba jest przepuszczalna, lecz dość żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. Pora kwitnienia zależna jest od gatunku czy odmiany i jest sprawą indywidualną. Po kwitnieniu roślina wygląda dość nieciekawie, więc najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkiego co na powierzchni ziemi. W krótkim czasie pojawią się nowe, młode liście. Wprowadzając orliki do ogrodu najlepiej jest sadzić je w większych grupach,
na ciemnym tle. Korzenią się dość głęboko, wytwarzając długi palowy korzeń, więc przesadzanie nie jest dla nich. 
Po takim zabiegu mocno chorują albo giną. Są całkowicie mrozoodporne.

Orlik pospolity 'Woodside Strain'


Nazwa ‘Woodside’ nie dotyczy ściśle odmiany a raczej grupy orlików ukrywających się pod tą nazwą. Początki tej grupy sięgają w 1914 roku kiedy to w RHS rozpoczęły się testy Orlika pospolitego z odmiany Vervaeneana (aquilegia vulgaris var. vervaeneana) o pstrokatych liściach. Pierwsze okazy powtarzały cechy jedynie w 60%. Dopiero później w latach 80 XX wieku pan Mervyn Feesey z North Devon wprowadził kilka stabilnych odmian, których nazwa pochodzi od nazwy jego ogrodu, czyli Woodside. Były to orliki o kwiatach pojedynczych a drugi człon nazwy związany był z kolorem kwiatu. Nazwa ‘Woodside Strain’ wyklarowała się ostatecznie po tym jak w 1995 roku firma Thomson & Morgan wprowadziła kolejne odmiany z tej grupy ale o kwiatach pełnych. Dziś pod nazwą ‘Woodside Strain’ kryje się grupa orlików o pstrokatych liściach i kolorowych, zarówno pojedynczych jak i pełnych kwiatach.
Orlik ‘Woodside Strain’ jest ozdobny nie tyle właśnie z kwiatów co z liści. Przeważają tu kolory zielony, żółty i kremowy w różnych odcieniach i zestawieniach. Wybarwienie liści jest zmienne ale zawsze wielobarwne. Kwitnące rośliny osiągają około 60 cm wysokości a pora dla kwiatów to miesiącem maj, czerwiec i lipiec. Nie specjalnych wytycznych czy wymagań dotyczących uprawy tej grupy. Zarówno stanowisko jak i podłoże powinny być takie same jak przy uprawie czystego gatunku.

BO1801-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
wielobarwne
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także