Rutewka Rochebrunianum - Thalictrum Rochebrunianum

0,00 zł

Nr Kat. BR1866-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Thalictrum RochebrunianumRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rutewka Rochebrunianum

(Thalictrum Rochebrunianum)

  Do każdego opisu staram się podchodzić bardzo rzetelnie, korzystając z wielu różnych źródeł, w mojej ocenie wiarygodnych, porównując zawarte tam informacje. Na początek sprawdzam czy dany gatunek rośliny istnieje w oficjalnych spisach roślin. Te są corocznie aktualizowane, gdyż botanicy (i biolodzy) nie próżnują i co rusz odkrywają coś nowego, przenoszą rośliny z jednego rodzaju do drugiego, wykreślają. Właśnie tak się stało z Rutewką Rochebrunianum (niektórzy może znają). To taka większa siostra Rutewki Delavaya. Według aktualnych danych Rutewka Rochebrunianum nie istnieje. Była i nie ma. Istnieje natomiast Rutewka Rochebrunnianum (różnica jednej literki “n”), ale jest to niezatwierdzony podgatunek Rutewki robustum. Idąc tym tropem chciałam sprawdzić jak wygląda ów gatunek R.robustum. Niestety nie znalazłam żadnego zdjęcia tejże rośliny, nie mam więc materiału porównawczego. Straszne zamieszanie, a mnie szkoda cennego czasu na dalsze dociekania. Opiszę więc roślinę która jest bo była, ale jakby jej nie ma.

Jak już pisałam Rutewka Rochebrunianum to taka większa siostra Rutewki Delavaya. Obydwa gatunki nie różnią się od siebie za bardzo, poza wspomnianą wysokością. U Rutewka Rochebrunianum kwiatostany są (według mnie) bardziej “parasolkowate” (u R.Delaviera są smuklejsze), kwiaty są trochę większe ale jest ich mniej, liście są potrójnie i poczwórnie pierzaste, zamiast podwójnie i potrójnie. To takie ogólne różnice, które da się wychwycić gołym okiem. Poza tym jeśli istnieją jeszcze jakieś detale to są one raczej mało dostrzegalne zwłaszcza dla ogrodnika amatora nie będącego botanikiem. Obydwa gatunki wyglądają podobnie, mają też podobne wymagania jeśli chodzi o stanowisko i podłoże.         Rutewki to bardzo cenne i bardzo lubiane rośliny, często uprawiane w ogrodach. To czym wzbudzają sympatię to przede wszystkim ich puszyste kwiatostany. Są wdzięczne, nie chorują, nie są też kapryśne. Pięknie wplatają się w krajobraz każdego rodzaju nasadzeń. I tych “dzikich” i tych bardziej formalnych.
Gatunek R. Rochebrunianum pochodzi z Japonii, gdzie zasiedla górskie wilgotne leśne obszary oraz trawiaste zbocza. Chyba najwyższy gatunek, niezwykle widowiskowy, choć jednocześnie delikatny i koronkowy w oglądzie. A to za sprawą wysokich, rozpierzchłych kwiatostanów, które rozwijają się środkiem lata. To co znajduje się pod ziemią ma się nijak do tego co nad ziemią.
Pod ziemią mamy solidny korzeń a na powierzchni koronkową, soczyście zieloną kępę pierzastych liści, nad którą góruje obłok delikatnych różowoliliowych, drobnych kwiatów osadzonych na sztywnych, mocno rozgałęzionych pędach. Pędy z uwagi na wysokość wymagają wsparcia szczególnie, gdy roślina rośnie w miejscu, gdzie potrafi mocno zawiewać. Najbardziej odpowiada jej “środowisko” leśne tzn. rodzaj podłoża i stanowisko z tym związane. Lubi wilgotną, żyzną i próchniczą, kwaśną glebę w miejscu świetlistym lub półcienistych. W cieniu będzie kwitła słabo albo wcale i najprawdopodobniej szybko zginie. Jeśli natomiast wybierzemy dla niej miejsce słoneczne to z pewnością nie będzie marudzić, ale tylko przy dostatecznej ilości wilgoci w glebie. Wilgotne podłoże to bezwzględny warunek powodzenia przy jej uprawie. W przeciwnym wypadku może nie pojawić się już w kolejnym sezonie.
Nie wymaga tak częstego dzielenia i odmładzania jak R.Delavaya, ale i tak nie należy do roślin żywotnych. Nie jest to więc tak do końca gatunek bezproblemowy, ale z pewnością warto zadać sobie trochę trudu. Kwitnąca roślina potrafi wprawić w zachwyt. Oczywiście po kwitnieniu pędy kwiatowe trzeba usunąć. Jest to najlepsza pora na podział czy odmładzanie. Można to zrobić także wiosną, gdyż dosyć późno wznawia wegetację. Zimuje bardzo dobrze. 

BR1866-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
150-200cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI/VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także