Chiastofil naprzeciwlistny - Chiastophyllum oppositifolium

9,50 zł

Nr Kat. BC0068-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Chiastofil naprzeciwlistnyZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Chiastofil naprzeciwlistny

( Chiastophyllum oppositifolium )Chiastofil nie często gości w ogrodach,choć jest piękny i nie ma wygórowanych potrzeb. Jego ojczyzną jest Kaukaz a to oznacza trudne warunki bytowe. Jest byliną zimotrwałą. Ulistnione pędy są początkowo wzniesione, później zaczynają się płożyć, a przy kontakcie z podłożem ukorzeniają się w międzywęźlach. Liście są zaokrąglone, o ząbkowanych lub karbowanych brzegach i zawierają miękisz, co ułatwia roślinie gromadzenie wody na wypadek suszy. Jest więc odporna na letnie upały, co z kolei nie oznacza, że nie potrzebuje zbyt wiele wody. Jedynie w porze kwitnienia, gdy złotożółte kłosy pochylają się nad rabatą. W tym czasie chiastofi jest bardzo atrakcyjny.

Lubi miejsca słoneczne, jasne, choć nie przepada za gorącym klimatem. Woli nieco chłodniejszą atmosferę. Bardzo ważne dla niego jest podłoże, zwłaszcza jego przepuszczalność. Wszelki nadmiar stojącej wody w podłożu to dla niego pewna śmierć, zwłaszcza zimą. Może więc to być gleba kamienista, żwirowa, niekoniecznie dobrze zasobna, umiarkowanie wilgotna. Najlepiej sprawdzi się w ogrodzie skalnym lub murku, a jeszcze lepiej na kamienistej skarpie.

BC0068-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także