Chaber górski - Centaurea montana

0,00 zł

Nr Kat. BC0065-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Chaber górskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Chaber górski

( Centaurea montana )Znany i często spotykany w ogrodach gatunek chabra - typowa roślina pochodzenia górskiego ( Pireneje, Alpy, Karpaty ). Jest byliną rozłogową, tworzy zgrabne, zaokrąglone kępy, złożone z wyprostowanych, gęsto ulistnionych pędów. Liście o ciemnozielonej barwie mają lancetowaty kształt, czasem szeroko ząbkowane, biało omszone od spodu. Latem na szczytach pędów rozwijają się duże, koszyczkowate kwiatostany - ciemnoniebieskie z purpurowym środkiem. Kwiaty są bardzo trwałe i chętnie odwiedzane przez pszczoły. Przekwitnięte głowice nasion są dekoracyjne a zimą stają się nieocenionym źródłem pokarmu dla ptaków. Po pierwszym kwitnieniu warto jednak przyciąć kępy, wówczas roślina zakwitnie powtórnie.

Nie jest rośliną wymagającą. Lubi słoneczne stanowiska, choć poradzi sobie także w półcieniu. Ale wówczas pędy będą wyższe i mogą się wykładać. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej kamieniste, umiarkowanie wilgotne i bogate w wapń. Nie powinno być jednak zbyt zasobne a raczej ubogie w składniki pokarmowe. Najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach skalnych lub na słonecznych rabatach bylinowych. Całkowicie mrozoodporna.

BC0065-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także